Kumihimo Bileklik Nasıl Yapılır?

Kumihimo Bileklik Nasıl Yapılır

Bugün sizlerle kumihimo bileklik nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Kumihimo bileklik modelleri şık görünümleri nedeni ile çok sevilmektedir. Kumihimo bileziği olarak da bilenen yuvarlak şekilli bilekliği evde kendiniz de çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun için kumihimo diski ve ipe ihtiyacınız vardır. Diski satın alabileceğiniz gibi isterseniz evde kendiniz de karton ile bu diskten yapabilirsiniz. Uygulamanın detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Kumihimo Bileklik Nasıl Yapılır?

Evde kumihimo bileklik yapmak oldukça kolaydır. İstediğiniz renkte bir ip seçtikten sonra bu ipten keseceğiniz uzun parçaları diskin ortasından geçirip düğümledikten sonra kolay bir teknik ile kısa sürede harika bir bileklik yapabilirsiniz. Üstelik bileklik yapmak için özel olarak ip almanıza da gerek yok. Her türlü yün ip ile bu bileklik modeli yapılmaktadır.

Kumihimo Bileklik
Kumihimo Bileklik

Evde karton ile kumihimo diski yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız evde kumihimo diski yapımı yazımıza göz atabilirsiniz. Diski yaptıktan sonra kendiniz ya da sevdikleriniz için çok güzel bileklikler yapabilirsiniz. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan uygulamanın yapımına geçelim.

Gerekli Malzemeler

 • İki farklı renkte ip
 • Kumihimo diski

Evde Kumihimo bileklik yapımı için; patiklik ip, bebe yünü, kazak yünü, lif ipi gibi ipler kullanılabilir.

Kumihimo Bileklik Yapımı

İp ve disk hazır ise bileklik yapımı için aşağıdaki adımları uygulamaya geçebilirsiniz.

 • İlk olarak ipten 7 tane 60 santimlik parça kesin.
 • Bu iplerin baş kısımlarını aynı hizaya getirip kumihimo diskinin ortasından geçirin. İpleri biraz aşağı doğru çekip çok sıkı olmayan bir düğüm atın.
 • İpleri bir başka bir başka renkli olacak şekilde disk aralıklarından geçirin.
 • Eğer kullandığınız disk 8 aralıklı değil ise 8 aralıklıymış gibi eşit aralıklarla ipleri geçirin. Bir adet çeltik boşluk kalsın.
 • İpleri diske yerleştirdikten sonra elinize alın.
 • Boş kalan aralıktan sonraki ipten başlayarak 3-2-1 sayın.
 • Bire denk gelen yerdeki ipi yerinden çıkarıp boşluk kalan aralığa geçirin.
 • Yeniden aynı işlemleri tekrar edin.
 • Her seferinde 3-2-1 sayarak bilekliği örmeye devam edin.
 • Bileklik kolunuzu saracak uzunluğa gelene kadar örmeye devam edin.
 • Yeterince uzadıktan sonra ipleri aralıklardan çıkarın. Başta yaptığınız düğümü çözün. Bilekliğiniz bu şekilde hazır.

Kumihimo bilekliği bağlamak için farklı sap kısımları hazırlayabilirsiniz. İsterseniz bilekliğin her iki yanındaki ipleri saç örgüsü şeklinde örebilir, uç kısımlarını düğümleyebilirsiniz. İsterseniz iplerin bilekliğe yakın kısmına bir düğüm atabilir, bir de sap kısımlarının en ucuna bir düğüm atabilirsiniz. Ya da ipleri sadece bilekliğin bitiş noktalarından düğümleyebilirsiniz. Her şekilde de çok şık ve kullanışlı bileklikler elde edebilirsiniz.

Bu modelde de bilekliği soldan sağa ya da sağdan sola hep aynı yönde örmeniz gerekir. Bileklik modelinin düzgün olması için örme aşamasında bilekliği diskin ortasından yerleştirdiğiniz yerden sıkıca tutun. Bu şekilde daha düzgün bileklikler hazırlayabilirsiniz. Evde bu güzel çalışmayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda kumihimo bileklik yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir