Rafadan Yumurta Kaç Dakikada Pişer
Mutfak,  Nasıl Yapılır,  Pratik Bilgiler

Rafadan Yumurta Kaç Dakikada Pişer?

Sabah kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan yumurta yağda ya da haşlanarak pişirilebilir. Haşlanmış yumurtayı az pişmiş, katı ya da kayısı olarak orta kıvamda pişirebilirsiniz. Biz bugün az haşlanmış yumurta sevenler için, rafadan yumurta kaç dakikada pişer? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Kahvaltıda tam kıvamında rafadan yumurta yemek isterseniz yazımızın devamındaki bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Rafadan Yumurta Kaç Dakikada Pişer?

Haşlanmış yumurtanın farklı pişirme şekilleri vardır. Kimimiz katı yumurta severken kimimiz de hafif cıvık ya da az haşlanmış olarak severiz. Kahvaltıda yumurtaya ekmek banmak isteyenlerin tercihi rafadan yumurta olmaktadır. Pişme süresi kısa olduğu için hazırlaması da kolay olmaktadır. Pişirme süresine dikkat edilmediği zaman yumurta kayısı veya katı kıvamda pişebilir. Böyle bir sorun yaşamamak için rafadan yumurta pişme süresi dikkate alınmalıdır. Süreye dikkat ettiğinizde arzu ettiğiniz kıvamı tutturabilirsiniz. Yumurtanın pişme süresi bunun büyüklüğüne, ocağın ısısına, suyun miktarına göre değişebilir. Yumurta haşlarken orta boy bir tencere kullanabilirsiniz. Yumurtayı tencereye koyduktan sonra üzerini geçecek kadar su ilave ederek orta ısıda pişirebilirsiniz.

Rafadan Yumurtanın Pişme Süresi
Rafadan Yumurtanın Pişme Süresi

Rafadan yumurta, yumurtanın az haşlanmış ve hafif cıvık halidir. Bu kıvamda haşlanan yumurta daha besleyicidir. Yumurtayı rafadan seviyorsanız, su kaynamaya başladıktan sonra 3 dakika beklemeniz yeterlidir. Süreyi ayarlamakta zorlanıyorsanız su kaynamaya başladıktan sonra yavaş bir şekilde 100’e kadar sayın ve sonrasında ocağın altını kapatın. Eğer cıvık kıvamda yumurta isterseniz haşlama süresini 2 dakika tutmalısınız. Ocağın altını kapattıktan sonra yumurtayı sudan alıp çeşmenin altına tutarak rafadan olarak pişirebilirsiniz.

Yumurtayı pişirdikten sonra tencerenin içinde bırakmayın. Ocağın altını kapatınca zaman kaybetmeden yumurtayı kaynar suyun içinden alın ve çeşmenin altına tutun. Bunu yapmadığınızda ocak kapalı olsa bile kaynar suyun etkisi ile yumurta bir süre daha pişeceği için katı kıvamda olabilir. Bu detaya dikkat ederseniz rafadan yumurtayı tam kıvamında pişirebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle rafadan yumurta kaç dakikada pişer? sorusunun cevabını paylaştık. Siz de bu süreye dikkat ederek yumurtayı damak tadınıza uygun şekilde pişirebilirsiniz. Katı ve kayısı kıvamında yumurtanın pişme süresini öğrenmek isterseniz daha önce paylaştığımız yumurta kaç dakikada haşlanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir