Pet Şişeden Kavanoz Nasıl Yapılır
Kendin Yap,  Nasıl Yapılır

Pet Şişeden Kavanoz Nasıl Yapılır?

Bugün sizlerle, pet şişeden kavanoz nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Pet şişe geri dönüşüm çalışmalarında sıkça kullanılan bir malzemedir. Bu şişelerle birçok farklı dekoratif ürün yapılmaktadır. Biz bugün sizlerle pet şişeden kavanoz yapımını paylaşıyoruz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Pet Şişeden Kavanoz Nasıl Yapılır?

Evde pet şişeden kavanoz yapmak çok kolay olduğu için isteyen herkes bu çalışmayı rahatlıkla yapabilir. Kavanoz ve kapağını yapmak için iki tane pet şişe gerekmektedir. Şişelerin gövde ve alt tarafları kullanılacağı için bunların üst kısımlarını keserek çıkarın.

Pet Şişeden Kavanoz
Pet Şişeden Kavanoz

Kapak olacak parçayı uygun boyutta keserek kavanoz yapımını tamamlayabilirsiniz. Yaptığınız kavanozu süslemek isterseniz desenli bant ya da boya kullanabilirsiniz. Elinizde başka çalışmalardan kalan kurdele varsa bunu da süsleme yapımında kullanabilirsiniz. Pet şişeden kavanozlara bakliyat koyabilir, bunları takı ya da toka kutusu olarak da kullanabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler

  • 2 tane pet şişe
  • Falçata
  • Makas

Tek bir kavanoz yapmak için 2 tane pet şişe kullanılmaktadır. Süsleme yapmak için desenli bant da kullanabilirsiniz. Uygulamanın yapımında kullanacağınız pet şişeler aynı boyutta olmalıdır.

Pet Şişeden Kavanoz Yapımı

Uygulamaya başlamadan önce pet şişelerin üzerindeki yapışkanlı etiketleri çıkararak şişeleri güzelce temizleyin. Pet şişeleri temizledikten sonra kavanoz yapımı için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • İlk olarak her iki pet şişeyi de falçata yardımı ile ortadan ikiye kesin.
  • Bu parçalardan birisi kavanoz diğeri de kapak olacak. İlk parçayı olduğu gibi bırakın diğerini ise makas ile keserek diğer parçaya geçecek şekilde kapak yapın.
Pet Şişeden Kavanoz Yapımı Resimli Anlatım
Pet Şişeden Kavanoz Yapımı Resimli Anlatım
  • Bu parçaların ağız kısımlarındaki çıkıntılı yerleri törpü ya da zımpara ile düzeltebilirsiniz.

Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada kavanoz yapımı için 2 litrelik kola şişesi kullanılmış. Aynı uygulamayı su şişesi ile de yapabilirsiniz. Size bahsettiğimiz bu kolay yöntem sayesinde evde farklı boyutlarda çok güzel kavanozlar yapabilirsiniz. Bu kolay uygulamayı denemek isteyenler için aşağıda pet şişeden kavanoz yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Evde pet şişe ile güzel bir dekoratif süs yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız pet şişeden dekoratif fincan yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir