Kararan İmitasyon Takılar Nasıl Parlatılır?

Kararan İmitasyon Takılar Nasıl Parlatılır

Altın ve gümüşe oranla daha hesaplı olan imitasyon takılar günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. İlk alındığında parlak bir görünüme sahip olan bu takılar zamanla yeşilimsi bir renk alarak kararabilir. Severek kullandığınız imitasyon kolye, yüzük, künye, küpe gibi takılarda bu tür sorunlarla karşılaştıysanız, kararan imitasyon takılar nasıl parlatılır? diye merak edebilirsiniz. Sorunun çözümü için yazımızın devamında paylaşacağımız pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Kararan İmitasyon Takılar Nasıl Parlatılır?

Altın ve gümüşte olduğu gibi imitasyon takılar da zamanla renk değişimine uğrayıp kararabilir. Böyle bir durumda takıyı atmak yerine evinizin mutfağında bulunan bazı malzemeleri kullanarak sorunu çözebilirsiniz. Bu konudaki en önemli nokta kararan imitasyon takıyı parlatmak için kullanacağınız malzemelerin ve uygulayacağınız yöntemin takıya zarar vermemesidir. Aksi halde takıyı parlatmak isterken kullanılamaz hale gelmesine sebep olabilirsiniz. Bu konuda uygulayabileceğiniz en etkili ve güvenilir yöntemlerden iki tanesini sizlerle paylaşıyoruz.

İmitasyon Takıları Bulaşık Deterjanı ile Parlatma

Severek kullandığınız takıların karardığını ya da renklerinin değiştiğini fark ettiyseniz bu sorunu gidermek için bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bir kabın içine biraz bulaşık deterjanı ve su koyarak bunları güzelce karıştırmak. Kararan takıları bu suyun içine alın ve kullanmadığınız yumuşak kıllı bir diş fırçası ile fazla baskı uygulamadan fırçalayın. Daha sonra takıları kabın içinden çıkarıp suya tutarak durulayın ve bir bez yardımı ile güzelce kurulayın.

Kararan İmitasyon Takılar Nasıl Parlatılır-1
Kararan İmitasyon Takılar Nasıl Parlatılır-1

İmitasyon Takıları Tuz ve Kabartma Tozu ile Parlatma

Kararan takıları eski parlaklığına kavuşturmak için tuz ve kabartma tozu kullanabilirsiniz. Yöntemi uygulamak için tuz ve kabartma tozunun yanı sıra sıcak su ve alüminyum folyo da gerekmektedir. Malzemeler hazır ise bir kabın içini alüminyum folyo ile kaplayın. Başka bir kabın içinde 1 su bardağı sıcak su, 1 yemek kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı kabartma tozunu güzelce karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı alüminyum folyo ile kapladığınız kabın içine alın. Parlatmak istediğiniz imitasyon takıları karışımın içinde 3-4 dakika kadar bekletin ve sonrasında bir bez yardımı ile güzelce kurulayın.

Bugün sizlerle kararan imitasyon takıları temizlemek ve rengini açmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri paylaştık. Bunlardan hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayarak takılarınızı tertemiz ve parlak bir hale getirebilirsiniz. Altın takılarınızı parlatmak için pratik bilgilere ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız altın nasıl parlatılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.