Kola Kutusu ile Fener Nasıl Yapılır?

Kola Kutusu ile Fener Nasıl Yapılır

Bugün evde kolay geri dönüşüm çalışmaları yapmaktan hoşlananların ilgisini çekecek bir uygulama paylaşıyoruz. Bir aydınlatma aracı olarak kullanılan fener aynı zamanda dekoratif süs işlevi de görmektedir. Evde fener yapmak isterseniz bunun için cam kavanoz ya da teneke kutuları kullanabilirsiniz. Teneke kutu ile fener yapmak isterseniz, kola kutusu ile fener nasıl yapılır? sorusunun cevabını öğrenmek isteyebilirsiniz. Yazımızın devamında bu sorunun cevabı olabilecek bir örnek çalışma bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Kola Kutusu ile Fener Nasıl Yapılır?

Evde kola kutusundan fener yapmak oldukça kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken teneke kutuya delik açmak için sivri bir nesne temin etmek. Bu tür uygulamalar için yorgan iğnesi, şiş, toplu iğne ve çivi gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Sizlerle paylaştığımız örnek çalışmada delik açmak için yorgan iğnesi kullanılmış. Teneke kutunun üzerine kalp ya da yıldız şeklinde delikler de yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken teneke kutunun üzerine bir kalem yardımı ile şekli çizmek ve bunu falçata ya da kalem ile keserek çıkarmak.

Kola Kutusu ile Fener
Kola Kutusu ile Fener

Daha kolay bir yöntem isterseniz örnek çalışmada olduğu gibi teneke kutudaki yazıların üzerinden iğne ya da buna benzer sivri bir nesne ile geçerek güzel tasarımlara imza atabilirsiniz. Yapacağınız feneri daha şık görünmesi için boyamak isterseniz akrilik boya ya da sprey boya kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane kola kutusu
  • Kalem
  • Delik açmak için sivri bir nesne
  • Makas

Uygulamanın yapımında meyve suyu ya da asitli içeceklerin teneke kutularını kullanabilirsiniz. Delik açmak için yorgan iğnesi kullanabilirsiniz.

Kola Kutusu ile Fener Yapımı

Listede verilen malzemeler hazır ise aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde uygulayarak kısa sürede kola kutusu ile güzel bir fener yapabilirsiniz.

  • İlk olarak teneke kutuyu güzelce yıkayın ve kurulayın.
  • Teneke kutuyu düz bir zemine yerleştirin ve yorgan iğnesini yazıların üzerine aralarında biraz boşluk bırakarak batırın.
  • Kutunun üzerine desen yapmak isterseniz ilk olarak istediğiniz şekli kalem ile çizin ve sonrasında iğne ile delikleri açın. İsterseniz çizdiğiniz şekli makas ya da falçata yardımı ile keserek çıkarabilirsiniz.
  • Son olarak kutunun arka tarafına tealight mumun geçeceği kadar bir delik açarak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra kola kutusu ile fener yapımı tamamlanmış oluyor. İçine mum koyarak feneri hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Evde bu kolay geri dönüşüm çalışmasını denemek isteyenler için aşağıda kola kutusu ile fener yapımı resimli anlatım paylaşıyoruz. Kola kutusunu farklı bir şekilde değerlendirmek isterseniz daha önce paylaştığımız kola kutusundan marakas yapımı yazımıza göz atabilirsiniz.

Kola Kutusu ile Fener Yapımı Resimli Anlatım
Kola Kutusu ile Fener Yapımı Resimli Anlatım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir