Sıkışan Tencere Kapağı Nasıl Açılır
Pratik Bilgiler

Sıkışan Tencere Kapağı Nasıl Açılır?

Sıkışan tencere kapağı yemek yaparken sıkça karşılaşılan bir sorundur. Güzel bir yemek yapıp ocağın altını kapattıktan sonra böyle bir sorunla karşılaştıysanız kapağı açmak için zorlamayın. Aksi halde kapağı açsanız bile yaptığınız ani hareket ile yemek dökülebilir. Bu tarz bir sorun yaşamamak için sıkışan tencere kapağı nasıl açılır? sorusunun cevabı olabilecek yöntemlere göz atabilirsiniz.

Sıkışan Tencere Kapağı Nasıl Açılır?

Yemek pişerken tencere içinde oluşan yüksek ısı nedeni ile kapak sıkışarak açılmayabilir. Böyle bir durumda sorunu kolayca çözmek için sıkışan tencere kapağı için doğru yöntem uygulanmalıdır. Yüksek ısının neden olduğu bu sorunu çözmek için kapağı soğutarak açmayı deneyebilirsiniz.

Kapağı açılmayan tencere için bunun soğutulması gerekmektedir. Bu konuda uygulayabileceğiniz en kolay yöntem tencereyi çeşmenin altına koyarak suyu açmaktır. Bu şekilde bir süre beklettiğinizde soğuk su kapağın ısısının düşmesini sağlayacağı için tencere kapağı kolay bir şekilde açılacaktır. Yöntemi uygularken tencerenin içine su kaçarak yemeğin tadını bozabilir. Bu nedenle suyu kapatmadan tencerenin kapağını açmamaya dikkat etmelisiniz.

Sıkışan Tencere Kapağı Nasıl Açılır-1
Sıkışan Tencere Kapağı Nasıl Açılır-1

Bu yöntemin dışında kapağı açılmayan tencere derin dondurucu ya da buzluğa koyulabilir. Bu yöntemi uygularken tencereyi dondurucu ya da buzlukta fazla bekletmemeye dikkat etmelisiniz. Aksi halde yemek donabilir ya da bozulabilir. Bu konuda risk almak istemiyorsanız sıkışan tencere kapağını buz ile açmayı deneyebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken bir poşete buz doldurarak bunu kapağın üzerinde bir süre bekletmek.

Bu yazımızda sizlerle sıkışan tencere kapağını açmak için uygulayabileceğiniz pratik bilgiler paylaştık. Bu yöntemlerden hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayarak sıkışan tencere kapağını kolay bir şekilde açabilirsiniz. Kullandığınız çelik tencerenin daha parlak görünmesi için pratik bilgilere ihtiyacınıza varsa daha önce paylaştığımız çelik tencere nasıl parlatılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir