Türlü Konserve Nasıl Pişirilir?

Türlü Konserve Nasıl Pişirilir

Konserve gıdalar çabuk piştiği için mutfaklarımızda sıkça kullanılmaktadır. Taze, fasulye, bezelye, bamya gibi birçok sebzeyi konserve olarak bulabiliriz. Bunun yanı sıra sebzelerin bir arada bulunduğu türlü konserve de bulunmaktadır. Mevsimi dışındaki sebzeler ile yemek pişirmek istediğimizde hazır türlü konserve kullanabiliriz. Bildiğiniz gibi hazır konserve tuzlu ve ekşi bir tada sahiptir. Yapacağınız yemeğin lezzetli olması için türlü konserve nasıl pişirilir? sorusunun cevabını öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu konuda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Türlü Konserve Nasıl Pişirilir?

Hazır konservelerin içindeki sebzeler hafif pişmiş olduğu için yemeği yapma süresi daha kısa olmaktadır. Yalnız bu tarz gıdalar tuzlu ve ekşimsi bir tada sahip olduğu için ön hazırlık yapmazsanız yemek lezzetli olmayacaktır. Evde hazır türlü konserve pişireceğiniz zaman ilk olarak tuzlu ve ekşimsi tadı gidermek gerekmektedir. Konserve kutusunu açtıktan sonra içindeki suyu süzün. Ardından sebzeleri suya tutun ve bir kabın içine alın. Kaptaki sebzelerin üzerini geçecek kadar ılık su ilave ederek 10 dakika bu şekilde bekletin. Bekleme süresinin sonunda sebzelerin suyunu süzün.

Tüm bu aşamalardan sonra türlü konservesi pişmeye hazırdır. Yemeğin daha lezzetli olması için kuru soğan ve zeytinyağı kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Her ne kadar ön hazırlık yapılsa da konserve sebzeler tuzlu olabileceğinden yemeğin yapımında salça ve tuz gibi malzemeler kullanmayın. Kuru soğanın kabuğunu soyup bıçak ile yemeklik olarak doğrayın. Yemeği yapacağınız tencerenin içine 1,5 yemek kaşığı zeytinyağı alın. Yağ ısındıktan sonra tencereye kuru soğanı alın ve soğan yumuşayana kadar kavurun. Sonrasında tenceredeki malzemenin üzerine türlü konservesi ve 1 su bardağı sıcak su ilave edin. Bu aşamada isterseniz damak tadınıza uygun baharatlar da kullanabilirsiniz. Bu aşamada türlü konserve kaç dakikada pişer? diye merak edebilirsiniz. Yemeği kısık ateşte 15 dakika pişirmeniz yeterlidir.

Tüm bu aşamalardan sonra türlü yemeği servise hazırdır. Yanında yoğurt ya da salata ile birlikte servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. Bugün mutfakta işinizi kolaylaştırmak için türlü konserve yapımı hakkında pratik bilgiler paylaştık. Siz de bu bilgilerden faydalanarak pişireceğiniz yemeğin daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz. Evde konserve kuru fasulye yemeği pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız konserve kuru fasulye nasıl pişirilir yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir