Dondurulmuş Patates Nasıl Kızartılır
Mutfak,  Pratik Bilgiler

Dondurulmuş Patates Nasıl Kızartılır?

Patates kızartması Türk mutfağının sevilen yemek çeşitlerinden birisidir. Günümüzde birçok sebze gibi patatesi de dondurulmuş olarak tüketmek mümkündür. Dondurulmuş gıdalar uzun süre muhafaza edilebildiği için kızartmalık patates de derin dondurucuya koyulabilir. Dondurucuda sakladığınız patatesi çıtır çıtır ve lezzetli olarak pişirmek isterseniz, dondurulmuş patates nasıl kızartılır? sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Dondurulmuş Patates Nasıl Kızartılır?

Dondurulmuş gıdaları pişirirken farklı yöntemler uygulanmaktadır. Bazı gıdalar dondurucudan çıkar çıkmaz pişirildiği gibi kimi gıdanın çözünmesi için bekletilmesi gerekmektedir. Kızartmalık olarak dondurduğunuz patatesin çıtır çıtır pişerken içine fazla yağ çekmemesi için bunu çözdürmeden donmuş halde kızartmanız gerekmektedir. Patatesi çözdürmek için beklemeniz halinde hem kızarırken içine daha fazla yağ çeker hem de istediğiniz gibi çıtır olmaz.

Dondurulmuş Patates
Dondurulmuş Patates

Normal patates kızartmasında olduğu gibi dondurulmuş patates de fritöz de yapılabilir. Eğer fritöz yoksa derin bir tencere ya da tava da işinizi görecektir. Kızartmanın çabuk pişmesi ve çıtır çıtır olması için bol yağ kullanmak gerekmektedir. Tavadaki yağ miktarı patateslerin üzerini geçecek seviyede olmalıdır. Tavadaki yağ iyice kızana kadar beklemeniz gerekiyor. Yağ iyice kızdıktan sonra patatesleri tavaya alarak kızartabilirsiniz. Kısa sürede pişmeleri için tavaya fazla patates almamalısınız. Kızaran patatesleri kağıt havlu serili bir tabağa alarak fazla yağını çekmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yazımızda paylaştığımız pratik bilgilerden faydalanarak evde çıtır dondurulmuş patates kızartması yapabilirsiniz. Hazır dondurulmuş patates pişirirken de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Evde kızartmalık patates dondurmak isterseniz daha önce paylaştığımız patates dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir