Pitaya Nedir, Nasıl Tüketilir?

Pitaya Nedir Nasıl Tüketilir

Tropikal bir meyve olan pitaya, farklı renk ve görünümü ile dikkat çekmektedir. Dünyada en çok Orta ve Güney Amerika, Endonezya, Malezya, Meksika ve Vietnam’ da yetiştirilmektedir. Son dönemlerde sağlığa faydaları yönünden popülerliği artan bu meyve ülkemizde de yetiştirilmektedir. Bu yazımızda pitaya nedir, nasıl tüketilir? bu konuda bilgiler paylaşıyoruz. Siz de bu meyve hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Pitaya Nedir, Nasıl Tüketilir?

Kaktüsgiller ailesinden bir bitkinin meyvesi olan pitaya, pembe kalın ve farklı bir kabuk yapısına sahiptir. Meyvenin cinsine göre içinin rengi beyaz ya da kırmızı olmaktadır. Meyvenin ağırlığı 300 gramdan 1 kiloya kadar çıkabilmektedir. Kivi gibi pitaya meyvesinin içinde de susama benzer küçük siyah çekirdekler bulunmaktadır. Bu çekirdekler küçük olduğu için çıkarılmadan meyve ile birlikte tüketilmektedir.

Ejder Meyvesi
Ejder Meyvesi

Pitaya aynı zamanda ejder meyvesi, çilek armudu, kaktüs meyvesi ve dragon fruit olarak da adlandırılmaktadır. Hafif ekşimsi bir tada sahip olan meyve yoğun C vitamini içermesi bakımından güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı korur. Meyveyi büyük marketlerde, manav ve pazarda bulabilirsiniz.

Pitaya Nasıl Tüketilir?

İlk defa bu meyveyi tüketecek olanlar, pitaya nasıl yenir? diye merak edebilirler. Sert bir kabuğu olan meyvenin iç kısmı yenilmektedir. İsterseniz meyveyi ortadan ikiye böldükten sonra kaşık ile yiyebilirsiniz. Meyve salatası olarak tüketmek isterseniz bir kaşık yardımı ile meyveyi kabuğundan ayırdıktan sonra bıçak ile dilimleyebilir ya da küp küp doğrayabilirsiniz.

Pitaya Nasıl Tüketilir
Pitaya Nasıl Tüketilir

Farklı bir renk ve tada sahip olan pitaya meyve olarak tüketilebileceği gibi meyve suyu, puding ve kek yapımında da kullanılabilir. Ejder meyvesini blenderdan geçirdikten sonra limon suyu ve şeker ile karıştırıp dondurarak, yazın kolay bir şekilde tropik dondurma yapabilirsiniz. Başta da belirttiğimiz gibi meyvenin içinde küçük çekirdekler bulunmakta olup bunların çıkarılmasına gerek yoktur.

Bu yazımızda sizlerle ejder meyvesi hakkında bilgiler paylaştık. Siz de bu bilgilerden faydalanarak bu meyveyi sevdiklerinizle birlikte afiyetle tüketebilirsiniz. Evde sağlıklı ve lezzetli bir meyve tatlısı yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız elma tatlısı nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir