Siyah Noktalar için Maske Tarifleri
Güzellik,  Nasıl Yapılır

Siyah Noktalar için Maske Tarifleri

Siyah noktalar genelde cildin burun, alın ve çene kısmında görünmektedir. Tıpkı sivilce gibi yaygın bir cilt sorunu olan siyah noktalar birçok insanın ortak sorunudur. Genelde yağlı ciltlerde görülse de diğer cilt tiplerinde de bu sorun görülebilir. Siyah noktalar temizlenmezse tıkanan gözenekler nedeni ile başta sivilce olmak üzere birçok cilt sorunu ortaya çıkabilir. Siz de bu tür bir sorun yaşıyorsanız yazımızda paylaşacağımız siyah noktalar için maske tarifleri bu konuda işinizi kolaylaştırabilir.

Siyah Noktalar için Maske Tarifleri

Günümüzde birçok insan siyah noktalardan kurtulmak için farklı yöntemler denemektedir. Siyah nokta bandı ve maskeler sorunun çözümünde oldukça etkilidir. Bu ürünleri dışarıdan almak yerine evde kendiniz de kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Bu sayede ekstra masraf yapmadan mutfağınızdaki malzemeleri kullanarak doğal bakım yapma imkanı bulabilirsiniz. Önerimizi değerlendirmek isteyenler için ev yapımı siyah nokta maskeleri ve bunların uygulanışı aşağıda verilmiştir.

Siyah Noktalar için Maske
Siyah Noktalar için Maske

Siyah Noktalar için Peeling

Siyah noktalardan kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz kolay bir doğal bakım formülü arıyorsanız maden suyu, Türk kahvesi ve diş macunu kullanarak etkili bir tarif uygulayabilirsiniz. Bunun için gerekli olan malzemelerin listesi aşağıda verilmiştir.

  • Maden suyu
  • 1 çay kaşığı Türk kahvesi
  • Diş macunu
  • Kullanılmamış bir diş fırçası

Uygulamanın yapımı için; cam bir kaseye Türk kahvesini alın ve bunun içine biraz fazla diş macunu sıkın. Üzerine birkaç damla maden suyu ekleyerek karışımı macun kıvamına gelene karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı siyah noktaların üzerine sürün ve diş fırçası ile 1 dakika kadar ovalayın. Bu sırada fırçayı fazla bastırarak cildinize zarar vermemeye dikkat edin. Uygulama sonrasında cildinizi temizleyerek durulayın. Siyah noktalar için olan bu peelingi haftada bir kere uygulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar için Limon Maskesi

Ev yapımı sivilce maskelerinde sıkça kullanılan limon siyah noktalar için de kullanılmaktadır. Evde ucuz malzemeler ile kolay siyah nokta maskesi yapmak isterseniz tarifi aşağıda paylaşıyoruz.

  • Yarım limonun suyu
  • Karbonat

Cam bir kasenin içine limon suyunu alın ve bunun içine sürülebilecek kıvama gelene kadar karbonat ilave edin. Hazırladığınız karışımı siyah noktaların olduğu bölgelere uygulayın. Etki etmesi için 3 dakika kadar beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayarak temizleyebilirsiniz. Uygulamayı haftada 2 kere yapabilirsiniz.

Siyah Noktalar için Bal Maskesi

Evde bal ve süt varsa bunları kullanarak kısa sürede etkili bir siyah nokta maskesi hazırlayabilirsiniz. Aşağıda paylaşacağımız tarifi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

  • 1 tatlı kaşığı bal
  • Yarım tatlı kaşığı süt

Bal ve sütü kısık ateşte ılıyana kadar ısıttıktan sonra karışımı siyah noktaların olduğu bölgelere uygulayın. Etki etmesi için 20 dakika beklettikten sonra yüzünüzü ılık su ile durulayabilirsiniz.

Siyah Noktalar için Ev Yapımı Maske Tarifi

Aşağıda paylaşacağımız yumurta akı maskesini evde uygulayarak siyah noktalardan kurtularak sorunsuz bir cilde sahip olabilirsiniz.

  • 1 tane yumurta akı
  • Birkaç damla limon suyu

Cam bir kabın içine yumurta akını ve limon suyunu alarak bunları güzelce karıştırın. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze ince bir tabaka halinde sürün. 20 dakika kadar bekledikten sonra maskeyi yüzünüzden soyarak çıkarıp, ılık su ile durulayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle, siyah noktalar nasıl geçer? sorusunun cevabı olabilecek ev yapımı cilt bakım maskelerinden bazılarını paylaştık. Maskelerde verilen malzemelerden herhangi birine alerjiniz varsa kesinlikle denemeyin. Doğal bakım formüllerinin etkisini görmek için bunları düzenli olarak kullanmanız gerektiğini unutmayın. Evde siyah nokta bandı yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız siyah nokta bandı nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir