Dondurulmuş Bezelye Nasıl Çözülür?

Dondurulmuş Bezelye Nasıl Çözülür

Dondurulmuş gıdalar günümüzde sıkça kullanılmaktadır. Et, meyve ve sebzeyi dondurucuda saklayarak daha sonra tüketmek mümkündür. Bezelye de dondurularak tüketilen gıdalardan birisidir. Yazın bol olduğu dönemde bezelye alıp bunu evde dondurarak kışın yemek yapmak için kullanabilirsiniz. Dondurulmuş gıdaların uygun şekilde çözülmesi sağlık açısından son derece önemlidir. Bu aşamada yapılacak yanlışlar gıda zehirlenmesine sebep olabilir. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda, donduruşmuş bezelye nasıl çözülür? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Dondurulmuş Bezelye Nasıl Çözülür?

Dondurucuda muhafaza edilen bezelye buzlu olduğu için pişirmeden önce buzların çözülmesi gerekmektedir. Evde bezelyenin buzunu çözdürmek için uygulanabilecek farklı yöntemler bulunmaktadır. Derin dondurucuda beklettiğiniz bezelyeyi suda ya da buzdolabında bekleterek çözebileceğiniz gibi mikrodalga fırında da ısıtabilirsiniz. Vaktiniz varsa dondurucudan çıkardığınız bezelyeyi bir kabın içine koyarak buzdolabı rafında bekleterek çözülmesini bekleyebilirsiniz. Buzu çözüldükten sonra suyunu süzerek kullanabilirsiniz.

Dondurulmuş Bezelye
Dondurulmuş Bezelye

Dondurulmuş bezelyeyi suda çözdürmek isterseniz buzlu haldeki bezelyeleri bir kabın içine koyun ve üzerine bolca soğuk su ekleyin. Yarım saatte bir suyunu değiştirerek birkaç saat içinde çözülmesini sağlayabilirsiniz. Eğer beklemek için fazla vaktiniz yoksa bezelyeyi sıcak suda da bekletebilirsiniz. Sıcak suda bekletmek besin değerini azaltacağı için bu yöntemi acil durumlar dışında kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

Mikrodalgada Dondurulmuş Bezelye Nasıl Çözülür?

Mikrodalga fırın sebzelerin buzunu çözmek için sıkça kullanılan bir yöntemdir. Acil durumlarda bezelyeyi mikrodalga fırında ısıtarak buzunun çözülmesini sağlayabilirsiniz. Yöntemi uygulamak için mikrodalga fırını buz çözme özelliğine ayarlayın. Dondurucudan çıkardığınız bezelyeleri bir kabın içine yerleştirerek fırına koyun. Bu kolay yöntem sayesinde birkaç dakika içinde bezelyelerin buzu çözülerek kullanıma hazır hale gelecektir. Bu yazımızda sizlerle donmuş bezelye çözdürme yöntemleri hakkında bilgiler paylaştık. Bu yöntemlerden hangisi kolayınıza geliyorsa onu uygulayabilirsiniz. Evde bezelye dondurmak isterseniz daha önce paylaştığımız bezelye derin dondurucuda nasıl saklanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir