Konserve Bezelye Yemeği Nasıl Yapılır?

Konserve Bezelye Yemeği Nasıl Yapılır

Günümüzde birçok bakliyat ve sebze konserve olarak bulunmaktadır. Bezelye seviyorsanız kışın konserve bezelye kullanarak yemeği pişirebilirsiniz. Konserve gıdalar tuzlu ve ekşimsi bir tada sahip olduğu için yemeği pişirmeye başlamadan önce yapmanız gereken küçük bir ön hazırlık bulunmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olmak isterseniz yazımızda konserve bezelye yemeği nasıl yapılır? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Konserve Bezelye Yemeği Nasıl Yapılır?

Bezelye taze olarak tüketilebileceği gibi kışın da dondurulmuş ya da konserve olarak tüketilmektedir. Konserve gıdalar yarı pişmiş olduğu için yemek normalden daha kısa sürede pişecektir. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi konserve gıdalar tuzlu ve hafif ekşimsi bir tada sahiptir. Konserveyi bu şekilde pişirmeye çalıştığınızda yemek lezzetli olmayacaktır. Bu sorunu çözmek için konserve kutusunu açtıktan sonra içindeki suyu süzün. Ardından bezelyeleri suya tutun ve bir kabın içine alın. Kaptaki bezelyelerin üzerini geçecek kadar ılık su ilave ederek 10 dakika bu şekilde bekletin. Bekleme süresinin sonunda suyunu süzün. Bu ön hazırlık aşamasının ardından konserve bezelye pişmeye hazırdır. Denemek isteyenler için aşağıda konserve bezelye tarifi ve malzeme listesini paylaşıyoruz.

Konserve Bezelye Tarifi
Konserve Bezelye Tarifi

Gerekli Malzemeler

  • 1 kutu konserve bezelye
  • 1 tane kuru soğan
  • 2 tane patates
  • 2 tane havuç
  • 3,5 yemek kaşığı yağ
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 tatlı kaşığı biber salçası

Her ne kadar suda bekletilse de konserve tuzlu olabilir. Yemeğe koyacağınız salça da tuzlu olacağı için ekstra tuz kullanmaya gerek yoktur. İsterseniz yemeği yaparken kıyma, tavuk ya da kuşbaşı et de kullanabilirsiniz.

Konserve Bezelye Yemeği Tarifi

Konserveyi açtıktan sonra yukarıda anlattığımız şekilde suda bekletin ve suyunu süzdükten sonra yemeği pişirmeye başlayın. Soğanın kabuğunu soyun ve bunu yemeklik olarak doğrayın. Patateslerin kabuğunu soyup bunları da bıçak ile küp küp doğrayın. Havucu da küp küp doğrayın. Yemeği yapacağınız tencereye yağı alın ve yağ ısındıktan sonra içine soğanı ilave edin. Soğanı biraz kavurup salça, patates ve havucu ilave edin. Sebzeler yumuşayana kadar kavurup sebzelerin üzerini geçecek kadar sıcak su ilave edin. Patates ve havuç yumuşayana kadar pişirdikten sonra bezelyeyi de tenceredeki malzemeye ilave ederek 10 daha pişirip ocağın altını kapatabilirsiniz.

Evde konserve bezelye yemeği yapımı bu şekilde olup, piştikten sonra 20 dakika kadar dinlendirdikten sonra yemeği servis edebilirsiniz. Afiyet olsun. Kolay sebze yemeği tarifleri denemekten hoşlanıyorsanız daha önce paylaştığımız yumurtalı ıspanak kavurması tarifi yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir