Kavanozdan Mumluk Nasıl Yapılır?

Kavanozdan Mumluk Nasıl Yapılır

Evde kolay kendin yap çalışması denemekten hoşlananlar için bugün, kavanozdan mumluk nasıl yapılır? sorusunun cevabı olabilecek örnek bir çalışma paylaşıyoruz. Romantik mumluklar kullanmaktan hoşlanıyorsanız bunu dışarıdan almak yerine evde kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Kavanozdan Mumluk Nasıl Yapılır?

Evde dekoratif mumluk yapmak için cam kavanoz ya da teneke kutular kullanılabilir. Teneke kutular istenen renge boyandıktan sonra bunların üzerine delikler açılarak mumluk yapılabilir. Mumluğun daha fazla ışık vermesini istiyorsanız cam kavanoz kullanabilirsiniz. Cam kavanozun bazı yerlerini boyayarak kolay bir şekilde mumluk yapabilirsiniz. Boyamakla uğraşmak istemiyorsanız cam kavanoza tül ya da buna benzer delikli kumaşlarla kaplama yapabilirsiniz. Bizim bugün sizlerle paylaşacağımız örnek çalışmada kaplama yapmak için ince çorap kullanılmış. Evde atılmayı bekleyen ince çoraplar varsa bunları dekoratif mumluk yapımında kullanarak değerlendirebilirsiniz.

Kavanozdan Mumluk
Kavanozdan Mumluk

Gerekli Malzemeler

  • Cam kavanoz
  • İnce çorap
  • Makas
  • Silikon tabancası

Bunların dışında süsleme yapmak için kurdele, pul, boncuk ve küçük parlak taşlar kullanabilirsiniz.

Kavanozdan Mumluk Yapımı

Cam kavanozun üzerinde yapışkanlı kağıt varsa bunu ılık deterjanlı su ile yıkayarak temizleyin ve kavanozu kurulayın. Ön hazırlık aşamasını ardından dekoratif mumluk yapımına geçebilirsiniz.

  • İlk olarak çorabı makas yardımı ile kavanozun boyutuna uygun uzunlukta kesin. Bunu yaparken biraz fazlalık bırakmayı unutmayın.
Kavanozdan Mumluk Yapımı Resimli Anlatım
Kavanozdan Mumluk Yapımı Resimli Anlatım
  • Kavanoz kapağını da kaplamak isterseniz ona da aynı şekilde uygun bir parça kesin.
  • Sonraki aşamada kavanozu çoraptan kestiğiniz parçanın içine koyun ve açık yerleri silikon tabancası ile yapıştırarak kapatın.
  • Kapağı da aynı şekilde kapladıktan sonra mumluğu kurdele, pul ve boncuk gibi malzemeler ile süsleyebilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra kavanozdan dekoratif mumluk yapımı tamamlanmış oluyor. İçine tealight mum koyarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. İsterseniz bu güzel dekoratif ürünü mumluk yerine vazo olarak da kullanabilirsiniz. Bu konudaki tercihi size bırakıyoruz. Bu kolay kendin yap çalışmasını evde denemek isteyenler için aşağıda kavanozdan mumluk yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Evde güzel bir fener yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız kola kutusu ile fener nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaynak: www.eglenbizle.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.