Dokunmatik Ekran Kalemi Nasıl Yapılır?

Dokunmatik Ekran Kalemi Nasıl Yapılır

Dokunmatik ekran telefon ve tabletleri rahat kullanmak için dokunmatik ekran kalemi adı verilen özel bir kalem kullanılmaktadır. Dokunmatik ekranlar hassas olduğu için ekrana çizmeyen ve zarar vermeyen ucu yumuşak kalemler kullanılmaktadır. Bu tarz kalemler sayesinde parmaklarınız ekrana değmeden kolay bir şekilde telefon ve tablet kullanabilirsiniz. Sizin de dokunmatik ekran kalemine ihtiyacınız varsa bunu dışarıdan satın almak yerine evde kendiniz de çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Evde dokunmatik ekran kalemi nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Dokunmatik Ekran Kalemi Nasıl Yapılır?

Evde dokunmatik ekran kalemi yapımı oldukça kolaydır. Bir kalemin ucuna pamuk geçirip geri kalan yerlerini de alüminyum folyo ile sararak kolay bir şekilde dokunmatik telefon ve tablet için kalem yapabilirsiniz. Alüminyum folyo parmağınızın ısısını kaleme geçirirken pamuk da parmağınız değmeden uzaktan ekrana dokunmanızı sağlayacaktır. Evinizdeki malzemeleri kullanarak dokunmatik ekran kalemi yapmak isterseniz uygulamanın yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Dokunmatik Ekran Kalemi
Dokunmatik Ekran Kalemi

Gerekli Malzemeler

  • 1 tane kalem
  • Pamuk
  • Bant
  • Makas
  • Alüminyum folyo

Bunların dışında süsleme yapmak için desenli bant da kullanabilirsiniz. Kalem olarak kurşun kalem, bitmiş olan tükenmez ve keçeli kalemleri kullanabilirsiniz.

Dokunmatik Ekran Kalemi Yapımı

Listede verilen malzemeler hazır ise dokunmatik ekran kalemi yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak bir parça pamuğu kalemin uç kısmına sıkı bir şekilde sarın.
  • Pamuğun çıkmaması için üst tarafını bantlayabilirsiniz.
  • Bu şekilde dokunmatik ekran kaleminin ucunu yaptıktan sonra gövde kısmını da alüminyum folyo ile kaplayın.
  • Yaptığınız kaplamanın açılmaması için birkaç yerden bantlayabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra dokunmatik ekran kalemi yapımı tamamlanmış oluyor. Pamuğun ekrana iyice temas etmesi için kalemin ucuna ince bir şekilde sarılması gerekiyor. Kalemi kullanmadan önce ucundaki pamuğu hafifçe ıslatırsanız pamuk daha ince bir hale geleceği için daha rahat kullanabilirsiniz. Tasarımın daha şık görünmesi için isterseniz desenli bant ile süsleme yapabilirsiniz. Evde akıllı telefon ve tablet için dokunmatik ekran kalemi yapmak isterseniz aşağıdaki resimli anlatımdan faydalanabilirsiniz. Akıllı telefon ekranı temizlerken işinize yarayacak pratik bilgilere ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız akıllı telefon ekranı nasıl temizlenir yazımıza göz atabilirsiniz.

Dokunmatik Ekran Kalemi Yapımı Resimli Anlatım
Dokunmatik Ekran Kalemi Yapımı Resimli Anlatım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir