Soda Şişesinden Vazo Yapımı

Soda Şişesinden Vazo Yapımı

Bugün sizlerle soda şişesinden vazo yapımı başlığı altında cam şişe ve artık ipleri değerlendirebileceğiniz bir kendin yap çalışması paylaşıyoruz. Salon ya da oturma odasında kullanmak için güzel bir vazoya ihtiyacınız varsa bunu evde kendiniz de yapabilirsiniz. Günümüzde cam şişeler farklı şekillerde değerlendirilmektedir. Bizde sizlerle bu yöntemlerden birisini paylaşmak istiyoruz. Soda şişesi ile şık bir vazo yapmak isterseniz gerekli malzemelerin listesini ve uygulamanın yapım aşamasını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Soda Şişesinden Vazo Yapımı

Evde cam şişeden vazo yapmak için gazoz şişesi ya da soda şişesi kullanabilirsiniz. Bu şişelerin tamamını ya da sadece bazı yerlerini boyayarak çok güzel vazolar tasarlayabilirsiniz. İsterseniz boyamak yerine desenli bantları şişe üzerine belirli aralıklarla yapıştırabilirsiniz. Bu yöntemlerden farklı bir uygulama yapmak isterseniz şişenin üzerine ip de sarabilirsiniz. Bu şekilde elinizdeki artık ipleri de değerlendirme imkanı bulabilirsiniz.

Soda Şişesinden Vazo
Soda Şişesinden Vazo

Gerekli Malzemeler

  • Soda Şişesi
  • İp
  • Çift taraflı bant
  • Makas

Elinizdeki artık ipleri birleştirerek şişeye sararak rengarenk bir tasarım da yapabilirsiniz. Uygulamanın yapımında her türlü ip kullanılabilir.

Soda Şişesi ile Vazo Nasıl Yapılır?

Bu tarz uygulamalarda ipi şişenin üzerine tutturmak için genelde tutkal kullanılmaktadır. Bizim paylaştığımız örnek çalışmada çift taraflı bant kullanılmış. Malzemeler hazır ise kısa sürede güzel bir vazo yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • Uygulamanın yapımına başlamadan önce cam şişenin üzerinde yapışkanlı etiket varsa bunu çıkararak şişeyi güzelce temizlemeniz gerekiyor.
  • Şişe kuruduktan sonra üzerine ip sarmaya başlayabilirsiniz.
  • Bunun için ilk yapmanız gereken çift taraflı bandı şişeye resimde gördüğünüz şekilde çapraz bir şekilde yapıştırmak.
Soda Şişesinden Vazo Yapımı Resimli Anlatım
Soda Şişesinden Vazo Yapımı Resimli Anlatım
  • Daha sonra ipin uç kısmını içe doğru kıvırarak şişenin alt kısmını kaplayacak boyutta bir yuvarlak yaparak bunu çift taraflı banda bastırarak yapışmasını sağlayın.
  • Şişenin alt tarafını bu şekilde ip ile kapladıktan sonra geri kalan yerlerine de ip sararak uygulamayı tamamlayabilirsiniz.

Tüm bu aşamalardan sonra dekoratif vazo kullanıma hazırdır, içine çiçek koyarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Evde bu çalışmayı yapmak isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda soda şişesinden vazo yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Cam şişenin üzerindeki yapışkanlı kağıdı çıkarmak için pratik bilgilere ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız cam şişedeki etiket nasıl çıkarılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Önerilen makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir