Fırınsız Tencere Keki Nasıl Yapılır?

Fırınsız Tencere Keki Nasıl Yapılır

Bugün sizlerle fırınsız tencere keki nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Kek sabah kahvaltılarının ve çay saatlerinin sevilen lezzetlerinden birisidir. Sade, kakaolu, meyve parçacıklı, soslu ve daha birçok çeşidi bulunmaktadır. Tıpkı kurabiye gibi kek de fırında pişirilmektedir. Fırın kullanma imkanınız olmadığı durumlarda keki ocakta da pişirebilirsiniz. Yazımızda tencerede kek yapmak için ihtiyacınız olan bilgileri bulabilirsiniz.

Fırınsız Tencere Keki Nasıl Yapılır?

Evde fırınsız tencere keki yapmak oldukça kolaydır. Bu konuda tek yapmanız gereken damak tadınıza uygun bir kek hamuru hazırlamak. Kek ocakta pişeceği için hazırladığınız hamuru önce kek kalıbına koymalısınız. Daha sonra geniş bir tencereyi yarısına kadar su ile doldurup kalıbı içine yerleştirmelisiniz. Kek suyun buharında pişeceği için tencerenin kapağını kapattıktan sonra kapağın üzerini temiz bir bez ile örtmelisiniz. Bu şekilde ısı kaybı olmadan keki tam kıvamında pişirebilirsiniz. Kapağın üzerine bezi örttükten sonra bunun yanmaması için kenarlarını kapağın üzerine toplamalısınız.

Fırınsız Tencere Keki
Fırınsız Tencere Keki

Kek Tencerede Kaç Dakikada Pişer?

Kekin ocakta pişmesi fırına oranla biraz daha uzun sürebilir. Bu aşamada kek tencerede kaç dakikada pişer? diye merak edenler olabilir. Tencere kekinin pişme süresi yaklaşık bir saati bulmaktadır. Kek hamurunu yukarıda anlattığımız şekilde kalıba ve tencereye koyduktan sonra ocağı orta ısıya getirin. Su ısınana kadar orta ateşte, ısındıktan sonra ise kısık ateşte pişirin.İlk yarım saat boyunca tencerenin kapağını kesinlikle açmayın. Aksi halde kapak açıldığında meydana gelen ısı kaybı nedeni ile kek kabarmaz. Yarım saat sonra kapağı açarak keki kontrol edebilirsiniz.

Bugün sizlerle tencerede kek nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaştık. Yazımızda verdiğimiz pratik bilgileri uygulayarak tencerede harika bir şekilde kabarmış, lezzetli bir kek pişirebilirsiniz. Kabarık kek yapmanın püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz daha önce paylaştığımız kek nasıl kabarır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.