Bardak Nasıl Parlatılır?

Bardak Nasıl Parlatılır

Her evin mutfağında bulunan cam bardaklar zaman içinde mat bir görünüm alabilir. Sararan ve matlaşan bardakları parlatmak için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Bu yazımızda cam bardak nasıl parlatılır? diye merak edenlerin işini kolaylaştıracak pratik bilgiler paylaşıyoruz. Bardaklarınızın temiz ve parlak görünmesini isterseniz evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemleri aşağıda bulabilirsiniz.

Bardak Nasıl Parlatılır?

Cam bardaklar şebeke suyunu kireçli olması, kullanılan bulaşık deterjanı çeşidi ve miktarına bağlı olarak zaman içinde mat bir görünüm alabilir. Çay bardaklarında mat görünümün yanı sıra sarara da meydana gelebilir. Matlaşan ve sararan bardağı parlatmak için kimyasal içermeyen doğal ürünler kullanmak isterseniz evinizin mutfağında bulunan sirke, karbonat, limon ve tuz gibi malzemeler kullanabilirsiniz.

Ev temizliğinde sıklıkla kullanılan sirke bardak parlatmak için de oldukça idealdir. Yöntemi uygulamak için derin bir kabın içine bardakları kaplayacak kadar su doldurun. Suyun içine biraz da sirke ilave ederek karıştırın. Hazırladığınız bu karışımın içinde bardakları 20 dakika kadar beklettikten sonra yumuşak bir bez ile ovarak temizleyin. Uygulama sonrasında bardakları ılık su ile yıkayarak durulayın.

Bardak Parlatma Yöntemleri
Bardak Parlatma Yöntemleri

Sararan ve matlaşan bardaklar için limon ve tuz ikilisinden faydalanabilirsiniz. Bir tencerenin içine su doldurup biraz limon ve tuz ilave edin. Bardakları limonlu tuz karışımının içine koyarak 15 dakika kadar kaynatın. Uygulama sonrasında bardakları ılık su ile durulayın. İsterseniz bardakları kaynatmak yerine bir limonu bıçak ile ortadan ikiye kesip iç kısmına bolca tuz dökerek bardakları tuzlu limon ile de ovalayabilirsiniz.

Karbonat ile cam bardak parlatmak isterseniz kuru bir kabın içine karbonatı dökün. Bulaşık süngerini hafifçe ıslatarak karbonata batırın. Bu sünger ile bardağın her yerini güzelce ovaladıktan sonra ılık su ile durulayabilirsiniz. Bardağın çizilmemesi için uygulamayı yaparken süngerin yeşil kısmını değil daha yumuşak olan sarı kısmını kullanmalısınız.

Bugün sizlerle bardak parlatma yöntemleri başlığı altında evde bulunan malzemeleri kullanarak sararan ve matlaşan bardakları temizleyebileceğiniz bilgiler paylaştık. Uyguladığınız yöntemler sırasında bardakları sert nesnelerle ovalamamaya dikkat edin. Uygulama sonrasında bardakları ılık su ile durulayın. Fincanları temizlerken işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler için daha önce paylaştığımız fincanlarda oluşan çay ve kahve lekeleri nasıl temizlenir yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.