Evde Erişte Nasıl Yapılır?

Evde Erişte Nasıl Yapılır

Erişte; un, yağ ve tuz ile hazırlanan yufkanın ince bir şekilde çubuk ya da kare şekilde kesilmesi ile yapılan ev makarnasıdır. Halk arasında ev makarnası ve kesme gibi isimlerle de bilinen erişte makarna olarak tüketilebileceği gibi çorba yapımında da kullanılmaktadır. Yufka açmayı biliyorsanız evde kolay bir şekilde erişte yapabilirsiniz. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda, evde erişte nasıl yapılır? sorusunun cevabını sizlerle paylaşıyoruz.

Evde Erişte Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında kışa hazırlık olarak evde salça, tarhana, reçel ve çeşitli soslar yapılır. Meyve ve sebzeler kurutulur ya da derin dondurucuya koyulur. Tüm bu hazırlıkların yanı sıra makarna ve çorbalarda kullanılmak için erişte de yapılmaktadır. Siz de kışlık hazırlıklara erişte yapımını dahil etmek isterseniz evde erişte yapımı hakkındaki pratik bilgilerden faydalanabilirsiniz. Ev makarnası yapmak için önce hamur hazırlanır ve daha sonra yufka açılır. Hazırlanan yufka çubuk ya da kare olarak kesilerek kurumaya bırakılır. Bu şekilde makarna ve çorba yapımında kullanılacak olan malzeme her zaman elinizin altında bulunabilir. Evde erişte yapmak için gerekli olan malzemeler; un, yağ, tuz ve tuzdur. Daha lezzetli bir makarna yapmak için hamur yapımında yumurta da kullanabilirsiniz. Kaliteli bir un ve taze yumurta kullanarak yapacağınız ev makarnası ile aradığınız lezzeti bulabilirsiniz. Su yerine süt kullanırsanız makarna daha besletici ve lezzetli olacaktır.

Erişte
Erişte

Tüm malzemeleri yoğurarak ele yapışmayan, sert kıvamlı bir hamur hazırladıktan sonra üzerine nemli bir bez örterek yarım saat dinlendirin. Sonrasında bu hamurdan orta kalınlıkta yufkalar açın. Yufkaları rahat kesmek için birkaç saat kurutun. Bu şekilde hazırladığınız yufkaları bıçak yardımı ile şerir veya kare olarak kesin. Erişteleri temiz bir bezin üzerine sererek kurutabilirsiniz. Hava sıcaklığına bağlı olarak bu süre 2-3 günü bulabilir.

İsterseniz erişteyi fırında ya da tavada da kurutabilirsiniz. Bu yazımızda sizlerle ev makarnası yapımı hakkında bilgiler paylaştık. Erişteyi cam bir kavanoz ya da bez torbanın içine koyarak, serin ve güneş görmeyen bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Ev yapımı erişte ile lezzetli bir çorba pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız erişte çorbası nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.