Tırnak Nasıl Kesilir
Güzellik

Tırnak Nasıl Kesilir?

Tırnak kesmek sağlık ve kişisel bakımın önemli bir parçasıdır. Her ne kadar kolay bir iş gibi görünse de bu aşamada yapılan yanlışlar hem şekil bozukluğuna hem de tırnak batması gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu yazımızda sizlerle tırnak nasıl kesilir? başlığı altında işinizi kolaylaştıracak bilgiler paylaşıyoruz. Siz de doğru tırnak kesme yöntemini uygulayarak daha sağlıklı ve bakımlı tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Tırnak Nasıl Kesilir?

Tırnak kesmek için tırnak makası kullanılır. Kesilen tırnakları düzeltmek ve şekil vermek için de tırnak törpüsü kullanılmaktadır. Öncelikle tırnak kesmek ve şekil vermek için kullanılan bu aletlerin temizliğine dikkat edilmelidir. El ve ayak tırnaklarının yapısı birbirinden farklı olduğu için bunların kesimi de farklı olmaktadır. İlk olarak el tırnakları nasıl kesilir? bu konuya değinelim. El tırnaklarını düz olarak değil oval şekilde kesmeniz gerekmektedir. Bunun yanında makası çok derine sokarak tırnakları dipten kesmemeye dikkat etmelisiniz. Tırnaklarınızı kolay kesmek için önce sabunlu ılık su ile yıkayarak yumuşamalarını sağlayabilirsiniz. Tırnaklarınızı kestikten sonra törpü ile düzeltebilir ve şekil verebilirsiniz. Tırnakların kırılmaması ve soyulmaması için ıslakken değil kuruduktan sonra törpülemelisiniz.

Tırnak Nasıl Kesilir-1
Tırnak Nasıl Kesilir-1

Ayak tırnaklarını keserken yanlış yöntem uygulandığı zaman tırnak batması oluşabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için, ayak tırnakları nasıl kesilir? sorusunun cevabını paylaşalım. Ayak tırnakları el tırnaklarından daha kalın ve sert yapıda olduğu için mümkünse duş sonrası kesilmelidir. Duş alma imkanı yoksa ayaklar ılık sabunlu suda bekletilerek tırnaklar yumuşadıktan sonra daha kolay kesilebilir. Ayak tırnağı kesiminde yapılan yanlışlar tırnak batmasına neden olabilir. Bunu önlemek için ayak tırnakları düz olarak kesilmelidir. Kestiğiniz tırnakları kuruladıktan sonra törpüleme işlemine geçebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle doğru tırnak kesme yöntemleri konusunda bilgiler paylaştık. Siz de bu yöntemleri uygulayarak tırnaklarınıza zarar vermeden kolay bir şekilde kesebilirsiniz. Tırnak uzatıyorsanız bunların aralarını dikkatli bir şekilde temizlemeye özen göstermelisiniz. Kırılan tırnaklarınıza evde bakım yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız kırılan tırnaklar için bakım kürü yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir