Pirinç Pilavı Nasıl Demlenir?

Pirinç Pilavı Nasıl Demlenir

Pilav Türk mutfağında sıkça pişirilen bir yemek çeşididir. Bulgur ve pilav kullanarak birçok farklı pilav çeşidi yapabilirsiniz. Pirinç ya da bulguru sade olarak pişirebileceğiniz gibi içine farklı bakliyat, sebze ya da et çeşitleri koyabilirsiniz. Yemeğin yapımında hangi malzemeler kullanılırsa kullanılsın pilavın lezzeti ve kıvamı oldukça önemlidir. Bulgur pilavı bunun tane tane olması beklenmez fakat söz konusu olan pirinç pilavı ise o zaman tane tane olması beklenir. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda pirinç pilavı nasıl demlenir? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Pirinç Pilavı Nasıl Demlenir?

Sebze ve bakliyat yemeklerinin yanına çok yakışan pilavı tavuk, kırmızı et ve köfte yemeklerinin yanına da yapabilirsiniz. Pilavı ister sade ister sebze ya da etli olarak yapın her şekilde de tane tane bir kıvamda olması beklenir. Pirinç pilavının tane tane olması için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Pirinci ayıkladıktan sonra bunun nişastasını gidermek için çeşmenin altında bol su ile yıkamanız gerekmektedir. Bu şekilde nişastasını giderdiğinizde pirincin pişerken lapa olmasını önleyebilirsiniz. Tane tane pirinç pilavı yapmak için dikkat edilmesi gereken bir başka detayda pilavı demlemektir. Bu aşamayı atlamadan yerine getirirseniz tane tane pirinç pilavı pişirerek yemek yapmaktaki becerinizi gösterebilirsiniz.

Pirinç Pilavı Kaç Dakikada Demlenir?

İlk kez pirinç pilavı yapacak olanlar için bu konuda bilgi verelim. Pilav pişip ocağın altını kapattıktan sonra demleme işlemine geçebilirsiniz. Bunun için tencere ile kapak arasına temiz bir bez ya da kağıt havlu koymanız gerekmektedir. Bunu yaparken arada açıklık kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Pirinç Pilavı
Pirinç Pilavı

Bu aşamada pirinç pilavı kaç dakika demlenir? sorusunun cevabını merak edebilirsiniz. Ocağın altını kapattıktan sonra anlattığımız şekilde kapakla tencere arasına temiz biz bez örtüp bu şekilde 5 dakika bekletin. Daha sonra kapağı kaldırın ve pilavı bir kaşık yardımı ile havalandırarak karıştırın. Tekrar bezi örtüp kapağı kapatarak 10 dakika daha bekleyin. Pilavın demlenmesi için gerekli olan süre yaklaşık 15 dakikadır.

Bu yazımızda sizlerle pilav nasıl demlenir? sorusunun cevabı olabilecek pratik bilgiler paylaştık. Siz de bu bilgileri uygulayarak yapacağınız pilavın tane tane olmasını sağlayabilirsiniz. Evde tavuk ve nohut ile lezzetli bir pilav pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız tavuklu nohutlu pilav nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir