Unlu Patlıcan Kızartması Tarifi

Unlu Patlıcan Kızartması Tarifi

Bugün patlıcan kızartması sevenlerin hoşuna gidecek bir tarifimiz var. Patlıcanı sade olarak kızartabileceğiz gibi patates, kabak, biber gibi sebzelerle beraber de kızartabilirsiniz. Bizim bugün sizlerle paylaşacağımız unlu patlıcan kızartması tarifi yapımı bakımından normal kızartmadan farklı olsa da harika bir lezzete sahiptir. Siz de bu güzel lezzetle tanışmak isterseniz patlıcan kızartması tarifi ve malzeme listesini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Unlu Patlıcan Kızartması Tarifi

Sevilen bir sebze olan patlıcanın sulu yemeği, kızartma ve közlemesi yapılmaktadır. Yağda kızaran sebzeler içine çok yağ çekmektedir. Sizlerle paylaşacağımız unlu patlıcan kızartması tarifinde sebze unlu yumurta karışımına batırıldıktan sonra kızartıldığı için böyle bir sorun yaşanmamaktadır. Siz de evde sevdikleriniz için bu lezzetli yemeği pişirmek isterseniz aşağıda malzeme listesi ve yapım aşamasının detaylarını bulabilirsiniz.

Unlu Patlıcan Kızartması
Unlu Patlıcan Kızartması

Gerekli Malzemeler

  • 2 tane patlıcan
  • 2 tane yumurta
  • 4 yemek kaşığı un
  • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
  • Tuz

kızartmak için; 

  • Sıvı yağ

Unlu Patlıcan Kızartması Yapımı

Listedeki malzemeler hazır ise işe patlıcanları yıkamakla başlayın. Yıkadığınız patlıcanların kabuğunu bıçak ile alacalı olarak soyun. Daha sonra patlıcanları kesme tahtasına alarak orta kalınlıkta halka ya da kızartmalık olarak doğrayın.

Unlu yumurta karışımını hazırlamak için derin bir kasenin içine; belirtilen miktarda yumurta, un, kabartma tozu ve tuzu alarak bunları çırpma teli ile sos kıvamına gelene kadar çırpın. Bu ön hazırlık aşamasının ardından yemeğin yapımına geçebilirsiniz.

Derin bir tencere ya da tavanın içine sıvı yağı alın. Yağ iyice kızdıktan sonra patlıcanları kasenin içindeki unlu yumurta karışımına batırın. Bunu yaparken patlıcanların her yerinin karışımla kaplanmasına dikkat etmelisiniz. Unladığınız patlıcanları kızgın yağın içine alarak önlü arkalı kızartın.

Evde unlu patlıcan kızartması yapımı bu şekilde olup kızaran patlıcanları kağıt havlu serdiğiniz bir tabağa alabilirsiniz. Bu şekilde patlıcanların içine daha az yağ çekmesini sağlayabilirsiniz. Yemeği sıcak ya da ılık olarak servis yapabilirsiniz. Üzerine domates sosu ve yoğurt dökerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. Kolay patlıcan yemeği tarifleri ilgi alanınıza giriyorsa daha önce paylaştığımız karnıyarık tarifi yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir