Reçel Nasıl Saklanır?

Reçel Nasıl Saklanır

Sevilen bir kahvaltılık olan reçel uygun koşullarda muhafaza edilmezse bir süre sonra bozulabilir. Reçel saklama konusunda en sık yaşanan sorunlar reçelin şekerlenmesi ya da küflenmesidir. Bu tür sorunlar yaşamamanız için yazımızda evde reçel nasıl saklanır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz. Bu konudaki püf noktalarını öğrenerek reçeli emniyetli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Reçel Nasıl Saklanır?

Evde onca emek vererek güzel bir reçel yaptıktan sonra bunu şekerlenmeden ve küflenmeden muhafaza etmek oldukça önemlidir. Reçelin bozulmadan taze bir şekilde korunması için yapım aşaması ve saklama koşulları konusunda işinizi kolaylaştıracak bazı pratik bilgiler bulunmaktadır. Reçel ağzı sıkı kapanan, temiz bir cam kavanozda muhafaza edilmelidir. Reçeli kaynatırken üzerinde köpükler oluşur. Bu köpükleri reçelin suyunun azalmamasına dikkat ederek almalısınız. İsterseniz reçel kaynatırken içine küçük bir parça tereyağı koyarak fazla köpürmesini önleyebilirsiniz. Reçel kaynadıktan sonra içine limon suyu ya da limon tuzu ekleyerek uzun süre şekerlenmeden ve bozulmadan saklayabilirsiniz.

Reçel Nasıl Saklanır-1
Reçel Nasıl Saklanır-1

Evde yapacağınız reçelin şekerlenmemesi için koyacağınız kavanozda hava kalmamalıdır. Bu nedenle reçeli kavanoza koyduktan sonra kapağını sıkıca kapatıp ters çevirin. Bu şekilde 1 gün beklettiğinizde kavanozda hava kabarcığı oluşmasını önlerken kapağın sıkışmaması için de tedbir alabilirsiniz. Uygun bir şekilde kaynatıp kavanoza koyduktan sonra saklama koşullarına dikkat ederseniz ev yapımı reçeli tüketeceğiniz zamana kadar taze bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Çoğumuz reçeli buzdolabında saklamanın daha güvenli olduğunu düşünsek de bu oldukça yanlıştır. Buzdolabına koyulan reçel soğuğun etkisi ile donarak şekerlemeye başlar. Böyle bir sorun yaşamamak için reçeli güneş görmeyen serin ve kuru bir yere koymanız gerekmektedir.

Bu yazımızda sizlerle reçel şekerlenmeden nasıl saklanır? sorusuna cevap olabilecek pratik bilgiler paylaştık. Aldığınız tüm önlemlere rağmen reçel şekerlendi ise kaynar su dolu bir tencereye koyup, şeker eriyene kadar ocağın altını kısarak bekletin. Reçel buzdolabında bekletilirken şekerlendi ise sıcak suda bekletmeye gerek yoktur. Reçel kavanozunu 1 gün dışarıda beklettiğinizde şekerlenme sorunu ortadan kalkacaktır. Evde reçel yaparken işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler için daha önce paylaştığımız evde reçel nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir