Hazır Kokoreç Nasıl Pişirilir
Mutfak,  Nasıl Yapılır,  Pratik Bilgiler

Hazır Kokoreç Nasıl Pişirilir?

Kokoreç seviyorsanız evde kendi damak tadınıza uygun kokoreç pişirebilirsiniz. Günümüzde birçok gıda marketlerde dondurulmuş olarak satılmaktadır. Sizin tek yapmanız gereken hazır kokoreç alarak bunu evde damak tadınıza uygun olarak pişirmek. Bu konuda bilgiye ihtiyacınız varsa yazımızın devamında evde hazır kokoreç nasıl pişirilir? sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Hazır Kokoreç Nasıl Pişirilir?

Marketten aldığınız dondurulmuş kokoreç zaten pişmiş haldedir. Sizin yapmanız gereken kokoreci biraz kızartmak. Bunu yapmak için tava ya da sac kullanabilirsiniz. Dondurulmuş kokoreç zaten yağlı olduğu için pişirirken yağ kullanmaya gerek yoktur. Evde kokoreç yaparken kimyon, kekik, karabiber ve pul biber gibi baharatlar kullanarak lezzetini arttırabilirsiniz. Kullanacağınız baharat miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz. Kokorecin dış kısmı içine oranla daha kızarık olduğu için bu kısım biraz kızardıktan sonra üste alarak iyice kızarıp sertleşmesini önleyebilirsiniz. Bu pişirme önerilerini uyguladığınızda evde sevdikleriniz için harika bir kokoreç yapabilirsiniz. Denemek isteyenler için aşağıda dondurulmuş hazır kokoreç tarifi paylaşıyoruz.

Hazır Kokoreç Tarifi
Hazır Kokoreç Tarifi

Gerekli Malzemeler

  • Dondurulmuş hazır kokoreç
  • Tuz
  • Kimyon
  • Kekik
  • Karabiber
  • Pul biber
  • Ekmek

Hazır Kokoreç Yapımı

Dondurulmuş kokoreç ve diğer malzemeler hazır ise pişirme aşamasına geçebiliriz. Halkalar halindeki kokoreci yanmaz, yapışmaz yüzeyli bir tavaya alın. Kokorecin kendi yağı olduğu için ayrıca yağ ilave etmeyin. Kısık ateşte her iki tarafını da istediğiniz şekilde kızartın. Bunu yaparken dış kısımları yukarı doğru alarak sertleşmesini önleyebilirsiniz. Yaklaşık 6-7 dakika içinde kokoreç kızaracaktır. Sonrasında ocağın altını kapatın ve ekmeği istediğiniz şekilde yarım ya da çeyrek şekilde kesin. Ekmeğin iç tarafını tavadaki kokorecin üzerine bastırarak yağının ekmeğe çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ekmekleri bu şekilde hazırladıktan sonra kokoreci kesme tahtasına alarak bıçak yardımı ile ince bir şekilde doğrayın. Daha sonra ekmeğin içine koyarak üzerine tuz ve baharatlarını ekin.

Evde hazır kokoreç yapımı bu şekilde olup yanında ayran ile birlikte servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. İsterseniz kokoreci tavada domates ve biber ile birlikte soteleyerek de tüketebilirsiniz. Dondurulmuş hazır kokoreç sayesinde evde kısa sürede harika bir lezzete imza atabilirsiniz. Bu tarz pratik tariflerden hoşlanıyorsanız daha önce paylaştığımız hazır dönerden iskender nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir