Dondurulmuş Patates Kızartması Tarifi

Dondurulmuş Patates Kızartması Tarifi

Patates kızartması hem çocukların hem de yetişkinlerin sevdiği bir yemek çeşididir. Yapımı kısa sürdüğü için sıkça tercih edilmektedir. Patates kızartmasını taze patates ile yapabileceğiniz gibi dondurulmuş patates ile de yapabilirsiniz. Evde patatesi dondurup daha sonra kızartma yapmak için kullanabilir ya da marketten hazır dondurulmuş patates satın alabilirsiniz. Daha önceden evde dondurulmuş patates kızartması yapmayanların işini kolaylaştırmak için yazımızda dondurulmuş patates kızartması tarifi paylaşıyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Dondurulmuş Patates Kızartması Tarifi

Elinizin altında dondurulmuş patates olduğu zaman patatesi soymak ve dilimlemekle uğraşmadan hemen pişirip afiyetle tüketebilirsiniz. Her ne kadar basit gibi görünse de patatesleri çıtır çıtır kızartmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Dondurulmuş patatesin çıtır çıtır pişerken içine fazla yağ çekmemesi için bunu çözdürmeden donmuş halde kızartmanız gerekmektedir. Patatesi çözdürmek için beklemeniz halinde hem kızarırken içine daha fazla yağ çeker hem de istediğiniz gibi çıtır olmaz.

Normal patates kızartmasında olduğu gibi dondurulmuş patates kızartması da fritöz de yapılabilir. Eğer fritöz yoksa derin bir tencere ya da tava da işinizi görecektir. Kızartmanın çabuk pişmesi ve çıtır çıtır olması için bol yağ kullanmak gerekmektedir. Tavadaki yağ miktarı patateslerin üzerini geçecek seviyede olmalıdır. Tavadaki yağ iyice kızana kadar beklemeniz gerekiyor. Yağ iyice kızdıktan sonra patatesleri tavaya alarak kızartabilirsiniz. Kısa sürede pişmeleri için tavaya fazla patates almamalısınız. Kızaran patatesleri kağıt havlu serili bir tabağa alarak fazla yağını çekmesini sağlayabilirsiniz.

Dondurulmuş Patates Kızartması
Dondurulmuş Patates Kızartması

Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz miktarda dondurulmuş patates
  • Bolca sıvı yağ
  • Tuz

Bunların dışında kimyon, karabiber, tatlı kırmızı toz biber gibi damak tadınıza uygun baharatlar da kullanabilirsiniz. Servis aşamasında ise tercihe bağlı olarak mayonez, ketçap ya da yoğurt kullanılabilir.

Dondurulmuş Patates Kızartması Nasıl Yapılır?

Evde dondurulmuş patates kızartması yapımı oldukça kolaydır. Daha önce belirttiğimiz gibi dondurulmuş patatesi çözdürmeden pişirmeniz gerekiyor. İlk olarak derin bir tencere ya da tavanın içine yağı alın ve yağ iyice kızdıktan sonra içine patatesleri alın. Patateslerin çıtır çıtır olması ve her yerinin iyice pişmesi için çok miktarda koymamaya dikkat etmelisiniz. Patatesleri yağa atınca tuzunu da ekleyin.

Çıtır çıtır kızaran patatesleri kağıt havlu serdiğiniz tabağa alım. Bu şekilde fazla yağını çektirebilirsiniz. İsterseniz damak tadınıza uygun baharatlar ilave ederek mayonez ya da yoğurt ile servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun. Evde lezzetli bir patlıcan kızartması pişirmek isterseniz daha önce paylaştığımız unlu patlıcan kızartması tarifi yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir