Pilav Kaç Dakika Dinlenmeli?

Pilav Kaç Dakika Dinlenmeli

Türk mutfağının sevilen yemek çeşitlerinden birisi olan pirinç pilavı sade, şehriyeli, etli, sebzeli ve daha birçok faklı şekilde pişirilmektedir. Et ve sulu yemeklerin yanına sıkça yapılan pilavın lezzeti kadar kıvamı da önemlidir. Pilav pişirmek kolaydır fakat tane tane pilav yapmak ayrı bir beceri gerektirir. Sizlere bu konuda yardımcı olabilmek için tane tane pirinç pilavı yapmanın püf noktalarını vermek istiyoruz. Pilavı yapmaya başlamadan önce pirinçleri çeşmenin altında nişastasını giderene kadar yıkamanız gerekmektedir. Bu şekilde pirinçler birbirine yapışmadan tane tane pişecektir. Bir diğer püf noktası da ocağın altını kapattıktan sonra pilavı dinlendirmektir. Bu yazımızda sizlerle, pilav kaç dakika dinlenmeli? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Pilav Kaç Dakika Dinlenmeli?

Sade ya da şehriyeli pirinç pilavı yapacağınız zaman pirinci güzelce yıkadığınız halde pilav hala lapa oluyorsa büyük ihtimalle demleme aşamasını atlamış olabilirsiniz. Pirinç pilavını pişirip ocağın altını kapattıktan sonra yemeği bir süre dinlendirmek sorunu çözecektir. Bunun için yapmanız gereken ocağın altını kapattıktan sonra tencerenin üzerine temiz bir bez ya da havlu kağıt havlu sererek kapağı kapatmaktır. Pilav demleme olarak adlandırılan bu kolay yöntem sayesinde pilavı tane tane pişirebilirsiniz.

Pirinç Pilavı
Pirinç Pilavı

Pilav Nasıl Demlenir?

Lezzetli bir pilav yapmanın püf noktası olan pilav yöntemini bilmeyenler için detaylı olarak anlatalım. Pilav pişip ocağın altını kapattıktan sonra tencere kapak arasına kağıt havlu ya da temiz bir bez koyun. Bunu yaparken tencerenin üzerinin iyice örtüldüğünden emin olun. Bu şekilde 5 dakika bekledikten sonra tencerenin kapağını açarak pilavı bir kaşık ile havalandırarak güzelce karıştırın. Ardından kağıt havluyu örtüp tencerenin kapağını kapatarak 10 dakika daha bekleyin. Tüm bu aşamalardan sonra pilav servise hazırdır.

Bugün sizlerle pilav kaç dakikada demlenir? sorusunun cevabını paylaştık. Pirinç pilavının tane tane olması için en az 10, en fazla 15 dakika bekletmeniz gerekmektedir. Bu yazımızda paylaştığımız pratik bilgiler sayesinde siz de artık pilavı lezzetli ve tam kıvamında pişirebilirsiniz. Evde lezzetli bir pilav yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız tavuklu nohutlu pilav tarifi yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.