Zeytinyağlı Domatesli Biber Közlemesi

Zeytinyağlı Domatesli Biber Közlemesi

Közlenmiş sebzeler lezzeti bir meze olduğu için patlıcan, biber ve domates közlemesi yaz aylarında sıkça tercih edilmektedir. Sebzeleri közlemek biraz zahmetli olsa da ortaya çıkan lezzet çekilen zahmete değmektedir. Evde sevdikleriniz için sağlıklı ve lezzetli bir meze hazırlamak isterseniz domatesli biber közlemesi yapmayı tercih edebilirsiniz. Mezenin yapımı için gerekli olan malzemelerin listesini ve yapım aşamasının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Zeytinyağlı Domatesli Biber Közlemesi

Evde domatesli biber közlemesi yapmak için sebzeleri ocak, fırın ya da mangalda közlemek gerekmektedir. Lezzetli bir meze yapmak için sebzeler yumuşayana kadar közlenmelidir. Lezzeti arttırmak için zeytinyağı ve sarımsak kullanılmaktadır. Bu güzel görünümlü meze soğuk olarak tüketildiği için özel yemek davetleri için de idealdir. Bu harika lezzetle tanışmak isterseniz, zeytinyağlı domatesli biber közlemesi tarifi ve malzeme listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Zeytinyağlı Domatesli Biber Közlemesi-1
Zeytinyağlı Domatesli Biber Közlemesi-1

Gerekli Malzemeler

  • 4 tane domates
  • 5 tane biber
  • 1 diş sarımsak
  • Tuz
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı

Domatesli biber közlemesi için yeşil ya da kırmızı biber kullanabilirsiniz. Acılı mezelerden hoşlanıyorsanız acı biber tercih edebilirsiniz. Bu malzeme listesi ile 4 kişilik meze hazırlayabilirsiniz.

Domatesli Biber Közlemesi Yapımı

Ön hazırlık olarak domates ve biberleri bol su ile güzelce yıkayın. Yıkayıp kuruladığınız sebzeleri mangal, fırın ya da ocakta közlemeniz gerekiyor. Sebzeleri közlerken bunların yeterince yumuşamasına dikkat etmelisiniz.

Közlenen sebzelerin soğuması için bir süre bekleyin. Daha sonra bıçak yardımı ile kabuklarını soyun. Kesme tahtasına aldığınız sebzeleri bıçak ile çok ince bir şekilde doğrayın. Bunları derin bir kasenin içine alın. Sarımsağın kabuğunu soyup bunu havanda döverek ezdikten sonra kasedeki malzemenin içine ilave edin. Tuzunu da ekerek tüm malzemeyi güzelce karıştırın. Tüm bu aşamalardan sonra domatesli biber közlemesi servise hazırdır. Üzerine zeytinyağı dökerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Evde zeytinyağlı domatesli biber közlemesi yapımı bu şekilde olup isterseniz aynı mezeyi içine közlenmiş patlıcan ilave ederek de yapabilirsiniz. Her iki şekilde de çok lezzetli olmaktadır. Evde sebze közlerken işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler için daha önce paylaştığımız domates ve biber nasıl közlenir yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir