Havlu Nasıl Yıkanır?

Havlu Nasıl Yıkanır

El, yüz ve vücut havlusu günlük hayatta sıkça kullanıldığı için bunların temizliği son derece önemlidir. Havluların temiz görünmesinin yanı sıra yumuşak olması ve güzel kokması da gerekmektedir. Aldığınız bir havluyu uzun süre sağlıklı ve güvenli bir şekilde kullanmak isterseniz, uygun şartlarda yıkamaya dikkat etmelisiniz. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda, havlu nasıl yıkanır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Havlu Nasıl Yıkanır?

Havlular yoğun bir şekilde kullanıldığı için sağlık açısından bunların sıkça yıkaması gerekmektedir. El ve yüz havluları gün içinde defalarca kullanıldığı için bunları iki günde bir, banyo havlularını ise haftada bir yıkayabilirsiniz. Havluları uygun sıcaklık ve koşullarda yıkamak hem hijyen hem de uzun süreli kullanım için önemlidir. Bu konuda ilk dikkat etmeniz gereken nokta havluları başka kıyafetlerle bir arada yıkamamaktır. Havlular renk ve yapılarına göre farklı sıcaklıklarda yıkandığı için beyaz ve renkli havluları ayrı ayrı yıkamak gerekmektedir.

Havlu Yıkamanın Püf Noktaları
Havlu Yıkamanın Püf Noktaları

Havluları üzerlerinde bulunan etiketlerdeki yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkamanızı tavsiye ediyoruz. Havluda nakış ya da dantel varsa yıkarken bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Havlu yıkarken gereğinden fazla deterjan kullanmak sertleşmesine neden olabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için aşırı deterjan kullanımından sakınmalısınız. Havluları çamaşır makinesinde yıkarken beyazlar ve renkliler farklı sıcaklıklarda yıkanmaktadır. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için aşağıda renkli ve beyaz havlular kaç derecede yıkanır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Renkli ve Beyaz Havlular Kaç Derecede Yıkanır?

Beyaz havluları 60 derecede yıkayarak temizleyebilirsiniz. Renklilerde ise sıcak su ile yıkamak renklerinin solmasına ve havlunun çekmesine sebep olabilir. Bu nedenle 40 derece ısıda yıkamanız yeterlidir. Havluların yumuşak olmasını sağlamak için yumuşatıcı kullanmak isterseniz renklerinin solmasını önlemek için fazla miktarda kullanmamalısınız. İsterseniz yumuşatıcı yerine yıkama suyuna biraz beyaz sirke ilave edebilirsiniz. Bu şekilde havlular yumuşacık olacaktır. Yıkadığınız havluları makinede bekletmeden hemen asmalısınız.

Bu yazımızda sizlerle havlu yıkamanın püf noktaları hakkında bilgiler paylaştık. Bu pratik bilgilerden faydalanarak siz de havlularınızı tertemiz ve yumuşacık bir şekilde yıkayabilirsiniz. Tül perdeleri yıkarken işinizi kolaylaştıracak pratik bilgilere ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız tül perde kaç derecede yıkanır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.