Halı Nasıl Silinir?

Halı Nasıl Silinir

Evimizde bulunan halıların temizliği hem sağlık hem de halıların uzun ömürlü kullanımı açısından son derece önemlidir. Halıyı süpürerek, yıkayarak ve silerek temizlemek mümkündür. Evin içindeki toz, saç ve diğer kırıntılar halılarda biriktiği için düzenli olarak silmek gereklidir. Silme işlemi esnasında uygun temizlik ürünleri kullanmak hem hijyeni hem de halının yapısını korumaya yardımcı olur. Uygun olmayan temizlik ürünleri yüzünden halının tüyleri dökülerek çirkin bir görünüm alabilir. Böyle bir sorun yaşamamak için üzerinde bulunan etikete uygun ürünler kullanmaya dikkat edilmelidir. Sizlere bu konuda yardımcı olmak için yazımızda, halı nasıl silinir? sorusunun cevabı olabilecek pratik bilgiler paylaşıyoruz.

Halı Nasıl Silinir?

Halıları sadece süpürerek ya da silkeleyerek temizlemek mümkün değildir. Halının yüzeyinde biriken toz ve kirler düzenli olarak silinmezse daha derine inerek bakteri ve mikropların üremesine zemin oluşur. Bunu önlemek için halıları silmeyi ihmal etmemek gerekmektedir. Halıyı silmeye başlamadan önce güzelce süpürerek hatta çırparak yüzeydeki toz ve diğer kalıntıları gidermek gerekiyor. Daha sonra halının özelliğine uygun bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu aşamada halı neyle silinir? sorusunu aklınıza gelebilir. Evde halı silmek için; halı şampuanı ve halı temizleme tozu kullanabilirsiniz. İsterseniz klasik ve etkili bir yöntem olan arap sabunu ve beyaz sirke karışımını da kullanabilirsiniz.

Halı Nasıl Silinir-1
Halı Nasıl Silinir-1

Bunun için tek yapmanız gereken bir kova ılık suyun içine biraz arap sabunu ve 1 kahve fincanı beyaz sirke koyarak bir karışım hazırlamak. Hazırladığınız bu karışıma batıracağınız mikrofiber bezi sıkarak fazla suyu aldıktan sonra halıyı silebilirsiniz. Kullanacağınız bu karışım sayesinde halınız tertemiz ve parlak olacaktır. Son olarak bir kovaya su koyup temiz bir bezi bu suya batırarak durulama işlemini yapabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle halı temizliği konusunda işinizi kolaylaştıracak pratik bilgiler paylaştık. Bu bilgilerden faydalanarak halılarınızı kolaylıkla silerek tertemiz olmalarını sağlayabilirsiniz. Halıları sildikten sonra bunları açık havada, güneş görmeyen bir yerde kurutabilirsiniz. Halıya dökülen kahveyi çıkarmak için pratik bilgiye ihtiyacınız varsa daha önce paylaştığımız kahve lekesi nasıl çıkar yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.