Minyatür Kalem Nasıl Yapılır?

Minyatür Kalem Nasıl Yapılır

Son dönemlerde evde minyatür eşya yapmak birçok kişi için keyifli bir hobi olmaktadır. Siz de bu tür kendin yap çalışmaları denemekten hoşlanıyorsanız minyatür kalem nasıl yapılır? sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Evdeki malzemeleri kullanarak rengarenk minyatür kalemler yapmak isterseniz uygulamanın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Minyatür Kalem Nasıl Yapılır?

Evde minyatür kalem yapımı için gerçek kalemleri kullanabileceğiniz gibi isterseniz kürdan ya da çöp şiş çubuğu kullanarak da sevimli kalemler yapabilirsiniz. Küçülen kalemleri falçata yardımı ile incelterek kısa sürede kurşun kalem ya da boya kalemi yapılabilir. Bu yöntem size zor geliyorsa daha kolay bir çalışma yapabilirsiniz. Bunun için tek ihtiyacınız olan şey kürdan ve kalemleri renklendirmek için boya. Önerimizi değerlendirmek isterseniz gerekli olan malzemelerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Minyatür Kalem
Minyatür Kalem

Gerekli Malzemeler

  • Kürdan
  • Makas
  • Oje

İsterseniz oje yerine sulu boya veya guaj boya da kullanabilirsiniz. 1 tane kürdan ile 2 tane minyatür kalem yapılmaktadır. İsterseniz kürdan yerine çöp şiş çubuğu da kullanabilirsiniz.

Minyatür Kalem Yapımı

Yeterli sayıda kürdan ve diğer malzemeler hazır ise minyatür kalem yapmak için aşağıdaki adımları uygulamaya başlayabilirsiniz.

  • İlk olarak kürdanı makas yardımı ile ortadan ikiye bölün.
  • Kürdanın üst kısmında çıkıntı varsa bunları törpü ile düzeltebilirsiniz.
  • Bu şekilde kalemi yaptıktan sonra sıra bunu boyamaya geldi. İlk olarak kürdanın sivri olan ucunu istediğiniz renkte oje ile güzelce boyayın.
Minyatür Kalem Yapımı Resimli Anlatım
Minyatür Kalem Yapımı Resimli Anlatım
  • Bir süre ojenin kuruması için bekledikten sonra boyadığınız yerin üzerinde küçük bir boşluk bırakarak kürdanın geri kalan yerlerini boyayın.
  • Aynı yöntem ile diğer kürdanları da farklı renkte oje ile boyayın.

Tüm bu aşamalardan sonra kürdan ile minyatür kalem yapımı tamamlanmış oluyor. Kürdanı boyamak için oje yoksa sulu boya veya guaj boya da kullanabilirsiniz. Bu kolay yöntem sayesinde evde rengarenk minyatür kalemler yapabilirsiniz. Uygulamayı denemek isteyenlerin işini kolaylaştırmak için aşağıda kürdan ile minyatür kalem yapımı videolu anlatım paylaşıyoruz. Gerçek minyatür kalem yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız minyatür tükenmez kalem nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir