Turşu Kaç Günde Olur?

Turşu Kaç Günde Olur

Tıpkı salata gibi turşu da iştah açıcı özelliği ile yemeklerin yanında sıkça tercih edilir. Çeşitli sebze ve meyvelerin tuz, sirke ve su ile hazırlanan karışımın içinde bekletilmesi ile yapılır. Genelde salatalık, domates, biber, beyaz lahana, taze fasulye, patlıcan, karnabahar, havuç, mantar, karnabahar, erik, ayva, armut gibi sebze ve meyveler tercih edilmektedir. Evde lezzetli bir turşu yapmak isterseniz, turşu kaç günde olur? sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Turşu Kaç Günde Olur?

Evde turşu yapmak oldukça kolaydır. Mevsiminde temin edeceğiniz taze meyve ve sebzeleri kullanarak tadanlardan tam not alan bir turşu yapabilirsiniz. Kullanılacak malzemenin taze olmasının yanı sıra salamura suyunun yapımı da oldukça önemlidir. Salamura suyu hazırlanırken kullanılacak tuz ve sirke oranı dikkatli ayarlanmalıdır. Aksi halde turşunun kıvamı ve lezzeti umduğunuz gibi olmayabilir. Bunun için kullanabileceğiniz ölçü; 1 litre suya yarım su bardağı kaya tuzudur. 5 kiloluk bir kavanozda turşu yapacaksanız bunun için 1-1,5 su bardağı kaya tuzuna ihtiyacınız olacaktır.

Turşu
Turşu

Turşu yapımında genelde üzüm sirkesi kullanılır fakat mide rahatsızlığınız varsa bunun yerine limon suyu da kullanabilirsiniz. Turşu yapımında suyun üçte biri oranında sirke kullanmanız yeterli olacaktır. Yapacağınız turşunun çabuk olgunlaşmasını sağlamak için kavanozun dibine ya da aralara 8-10 tane nohut koyabilirsiniz. Turşunun daha aromatik bir tadı olmasını isterseniz sarımsak, küçük acı biberler, maydanoz, dereotu, kişniş, defne yaprağı, tane kara biber gibi malzemeler kullanabilirsiniz.

Turşuyu kurduktan sonra bir diğer önemli nokta da bunun kaç günde olacağıdır. İlk kez evde turşu yapacak olanlar, turşu kaç günde olur? sorusunun cevabını öğrenmek isteyecektir. Bu konuda tam olarak bir tarih vermek mümkün olmasa da yaklaşık 2-3 hafta içinde turşu olacaktır. İçindeki sebzelerin renk değişiminden ve sebzelerin yumuşaklığından turşunun olup olmadığını anlamanız mümkün. Bu süreçte herhangi bir sorun yaşamamak için kavanozun kapağını kontrol amaçlı sık sık açmalısınız. Turşuyu kurduktan 10 gün kadar sonra kavanozun kapağını açıp içinden bir kaşık yardımı ile biraz turşu alarak kontrol edebilirsiniz.

Bu yazımızda sizlerle evde turşu yapımı konusunda işinizi kolaylaştıracak bilgiler paylaştık. Bu bilgilerden faydalanarak siz de sevdikleriniz için lezzetli turşular hazırlayabilirsiniz. Evde turşu yaparken işinizi kolaylaştıracak pratik bilgilerin devamını öğrenmek için daha önce paylaştığımız turşu nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.