Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır

Oyun hamuru küçük çocukların severek oynadığı bir malzemedir. Rengarenk hamurlar ile birçok farklı şekil yaparak evde keyifli vakit geçirirler. Dışarıda kolay bir şekilde bulabileceğiniz bu oyun hamurunu isterseniz evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bu konuda işinizi kolaylaştırmak için yazımızda, evde oyun hamuru nasıl yapılır? sorusunun cevabını paylaşıyoruz.

Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Oyun hamuru çocukların el becerisi ve hayal gücünü geliştirmek açısından oldukça faydalıdır. Çocuklar bu hamurları kullanarak kalp, yıldız, çiçek, sevimli hayvan figürleri ve daha birçok farklı şekil yapabilirler. Özel malzemeler ile üretilen bu hamurlar belli bir süre sonra kurudukları için yenilerini almak gerekmektedir. Her defasında yeni oyun hamuru almak yerine evde bulunan malzemeleri kullanarak da kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Dışarıdan satın aldığınız oyun hamurlarının içeriğini bilmediğinizden içiniz rahat etmiyorsa ev yapımı oyun hamuru kullanabilirsiniz. Her evin mutfağında bulunan un, tuz, su ve sıvı yağ ile kolay bir şekilde oyun hamuru yapılabilir.

Oyun Hamuru
Oyun Hamuru

Hamuru renklendirmek için gıda boyası ya da guaj boyası gibi malzemeler kullanabilirsiniz. Evde yapacağınız oyun hamurunu buzdolabında 3 hafta güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Size anlatacağınız basit yöntem sayesinde çocuğunuz ile birlikte rengarenk oyun hamurları yaparak evde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Denemek isteyenler için ev yapımı oyun hamuru için gerekli olan malzemelerin listesini paylaşıyoruz.

Gerekli Malzemeler

  • 1,5 su bardağı un
  • Yarım su bardağı su
  • Yarım su bardağı tuz
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Oyun hamurunu renklendirmek için istediğiniz renkte gıda boyası ya da guaj boya

Evde Oyun Hamuru Yapımı

Malzemeler hazır ise oyun hamuru yapımına geçebilirsiniz.

  • Bir kabın içine belirtilen miktarda un ve tuz alarak bunları birbirine karıştırın.
  • Daha sonra kabın içine azar azar su ilave ederek hamuru yoğurmaya başlayın.
  • Hamur kıvam almaya başladığında içine sıvı yağı ilave ederek malzemeleri güzelce yoğurun.
  • Bu şekilde oyun hamurunu hazırladıktan sonra sıra bunu renklendirmeye geldi. Tek renk yapmak isterseniz hamura istediğiniz rengi alana kadar gıda boyası veya guaj boya ilave edebilirsiniz.
  • Farklı renklerde yapmak isterseniz hamuru bıçak ile birkaç parçaya ayırıp her birine farklı renkte boya koyarak istediğiniz renklerde yapabilirsiniz.

Evde oyun hamuru yapımı bu şekilde olup tariften de anlaşılacağı gibi evde ucuz malzemeler ile istediğiniz renkte oyun hamuru hazırlayabilirsiniz. Evde çocuklar için kolay pop it yapmak isterseniz daha önce paylaştığımız origami pop it nasıl yapılır yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.