S Düğüm Makrome Bileklik Modeli

S Düğüm Makrome Bileklik Modeli

Makrome bileklikler yaz-kış kullanılan aksesuarlardan birisidir. Farklı düğüm teknikleri ile değişik modellerin oluşturulduğu makrome bileklerden bugün S düğüm tekniği ile hazırlanılanı paylaşacağız. Çocuklar ve yetişkinler için hazırlanabilen S düğüm makrome bileklik modeli yapım aşamaları ve detaylarını yazının devamında bulabilirsiniz.

S Düğüm Makrome Bileklik Modeli

Bu makrome bileklik modeli için bileklik yapımında kullanılan her hangi bir ipi tercih edebilirsiniz. Örnek çalışmada 0,8 mm paraşüt ipi kullanıldığı için ince yapılı zarif bir model bileklik ortaya çıkmıştır. Daha kalın yapılı bir ip kullanınca bileklik de daha kalın olacaktır. S düğüm modelli makrome bileklik yapımı için malzemeleri aşağıda liste halinde bulabilirsiniz.

S Düğüm Makrome Bileklik Yapımı
S Düğüm Makrome Bileklik Yapımı

Gerekli Malzemeler

  • 2 adet 30 cm uzunluğunda 0,8 mm paraşüt ipi
  • 1 adet 1 metre uzunluğunda 0,8 mm paraşüt ipi

S Düğüm Makrome Bileklik Yapımı

S düğüm teknikli bilekliği örmeden önce ilk olarak 30 cm uzunluğunda olan iki ipin ucunu eşitleyin. İpleri alt ve üst kısımlarından bant ile ya da kıskaç yardımı ile sabitleyin. Sabitlediğiniz bu iplerin altından 1 metre uzunluğundaki ipi geçirip ortalayın. İpleri birbirine bileklik düğümü ile sabitleyin. Sabitleme işleminden sonra örmeye başlayabilirsiniz.

S düğüm tekniğini uygulamak için ilk olarak soldaki ipi ortadaki iplerin üzerinden karşı tarafa geçirin. Daha sonra yine ipin üzerinden başlangıç tarafına geçirin. Sağdaki ipi S şeklinde koyduğunuz ipin üzerinden çapraz şekilde geçirin. Yeniden sağa geçirmek için sabit iplerin altından ve S şeklindeki ipin içinden geçirip düğüm atın. İpleri aynı anda sağa ve sola doğru çekin. Bu şekilde ilk S düğümünü tamamlayın.

Bilekliği istediğiniz boyuta gelene kadar aynı şekilde örün. Bu düğümü isterseniz soldan değil de sağdan da atabilirsiniz. Bilekliği örmeyi bitirdikten sonra fazla kalan ipleri makas ile kesin. Uçlarından sökülme yapmaması için çakmak ile iplerin ucunu yakın ve bastırarak yapıştırın.

Bilekliği bitirmek için ayarlanabilir bileklik düğümü kullanabilirsiniz. Bunun için bilekliğin bir ucunu sanki normal düğüm atar gibi yuvarlak ip yapıp içinden geçirin. Düğümü atmak için sıkmadan önce diğer bileklik ucunu da bu yuvarlak içinden geçirin. İkisini birlikte çekin. Bu şekilde ayarlanabilir düğümü atıp bilekliği bitirin.

Klasik düğüm ile makrome bileklik modeli için ayarlanabilir kolay bileklik yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz. S düğümlü makrome bileklik yapımının detaylarını aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.