Boncuklu Erkek Bileklik Modeli

Boncuklu Erkek Bileklik Modeli

Makrome örgü bileklik modelleri, kadınlar kadar erkeklerin de ilgisini çekiyor. Dayanıklılığı, kolda şık durması ile herkesin severek kullandığı bu bilekler diğer aksesuarlar ile de kolay uyum sağlıyor. Bu yazımızda sizlerle boncuklu erkek bileklik modeli yapımı detaylarını ve aşamalarını paylaşacağız. Sizler de sevdikleriniz için bu bilekliklerden hazırlayabilirsiniz.

Boncuklu Erkek Bileklik Modeli

Boncuklu erkek bileklik modeli için özel bileklik iplerinden kullanmanız gerekir. Boncuk olarak ise istediğiniz renklerde ve türde, içinden iplerin geçeceği kadar deliği olan boncukları tercih edebilirsiniz.

Boncuklu Erkek Bileklik Modeli için Malzemeler

  • 0,8 mm paraşüt ipi
  • 8 mm boncuk
  • Makas
  • Bant
  • Kıskaç

Boncuklu Erkek Bileklik Modeli Yapılışı

Hazırlamak istediğiniz erkek bilekliği için ip hazırlarken yaşa göre iplerin uzunluğunu belirleyebilirsiniz. Eğer yetişkin bir erkek için bu bilekliklerden hazırlayacaksanız, sabit ipin 35-40 cm olması, örme ipinin ise 150 cm civarında olması gerekir. Erkek çocukları için boncuklu bileklik hazırlamak için ise sabit ipin 27-30 cm civarında olması gerekir. Örme ipinin ise 1 metre kadar olması yeterlidir. Kullanacağınız boncuk sayısını da tasarım ve bilekliğin uzunluğuna göre belirleyebilirsiniz.

İpleri hazırladıktan sonra ilk olarak bileklik kısa ipi sabitleyin. Yaklaşık 8 cm aşağısından örme ipini bir düğüm ile sabitleyin. Bilekliğin uzunluğuna göre kare düğüm atarak belirli bir uzunluğa kadar örün. Kare düğüm atmak için sabit ipin bir sağ tarafından, bir sol tarafından bileklik düğümü atmanız gerekir.

İlk olarak bileklik için kullanacağınız boncukları sabit ipin ucundan takın. Boncuğu yerleştireceğiniz yere gelince alttan bir boncuk yukarı çıkarın. Aynı şekilde örmeye devam edin. Boncuklar arasında çok fazla boşluk kalmasını istemezseniz iki düğüm atıp yeni boncuğu yukarı çıkarabilirsiniz. Aralarında biraz boşluk kalmasını isterseniz 4, 6 gibi ikinin katları şeklinde düğümler atabilirsiniz. Boncukları yerleştirdikten sonra aynı şekilde başlangıç kısmı gibi kare düğüm atarak bilekliği bitirebilirsiniz.

Bilekliği istediğiniz uzunluğa ya da başlangıçta bıraktığınız kadar örün. Sonrasında kalan fazla ipleri kesin. Kestiğiniz yerlerden açılma yapmaması için iplerin uçlarını çakmak ile yakıp yapıştırın. Açma kapama kısmı için asansör kapama ya da ayarlanabilir bileklik düğümü yapabilirsiniz. Bunun için bilekliğin uçlarını karşı karşıya gelecek şekilde paralel olarak uzatın. 6-8 adet düğüm atıp fazla ipleri kesip yakın. İplerin bu kısımdan çıkmaması için uçlarına normal düğüm atın.

Erkek bilekliği yapımı için detayları Youtube videomu da izleyebilirsiniz. İsterseniz farklı bileklik modeli için sitemizde yer alan S Düğüm Makrome Bileklik Yapımı videomu da izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir