Evde Kızılcık Tarhanası Yapımı

Kizilcik-Tarhanasi-Nasil-Yapilir

Kızılcık tarhanası kış aylarında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için önemlidir. Meyvenin kendisi, yaprakları, çekirdeği, sapı gibi tarhanası da şifa deposu. Kızılcık tarhanası organik ürün satışı yapan firmalarda mevcut. Bunun dışında evlerde de normal tarhana gibi hazırlanır. Bu yazı da evde kızılcık tarhanası yapımı konusunun detaylarını paylaşıyoruz.

Evde Kızılcık Tarhanası Yapımı

Kızılcık, ülkemizde Karadeniz ve Çukurova bölgelerinde daha fazla yetişir. Eylül, Ekim aylarında tezgahlarda yerini alan bu bitki, uzmanlar tarafından da tavsiye edilir. Özellikle mevsim geçişlerinde havaların ısısına uyum sağlamakta zorlanan vücudun direncini arttırmak için öneriliyor. Halk arasında kiren olarak da isimlendirilen kızılcık bitkisinin tarhanası da kendisi gibi bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve hastalıklara karşı korumada etkilidir.

Kızılcık Tarhanası için Malzemeler

  • 2 kg kızılcık
  • Tuz
  • Un

Kızılcık Tarhanası Yapılışı

Kızılcık tarhanası için meyveleri iyice olgunlaşmış olanların seçilmesi gerekir. Yaklaşık 2 kilo olan kızılcığın sap ve yapraklarını ayıklayın. Çekirdeklerini çıkarmanıza gerek yok. Ayıkladığınız kızılcıkları uygun büyüklükte derin bir tencere içine alın. Üzerine bir su bardağı kadar su ilave edin. Kızılcıklar iyice yumuşayana kadar ocağın altı kısık şekilde pişirin. Pişen kızılcıkların altını kapatıp el yakmayacak ısıya kadar biraz soğumasını bekleyin.

Tuzunu damak tadınıza uygun şekilde ekleyin. Az olursa çorbasını yaparken ekleme yapabilirsiniz. Tuzunu ilave ettikten sonra eriyene kadar karıştırın. Tuzu eriyen kızılcıkların üzerine azar azar ununu ekleyin. Hamur kıvamına gelene kadar spatula ile karıştırın. Sonrasında eliniz ile yoğurmaya başlayın. Kızılcıkları çekirdekleri ile birlikte pişirdiğiniz için yoğurma sırasında elinize çekirdekleri gelebilir. Buna dikkat edin. Çok sert olmayan bir hamur elde edin.

Hazır olan tarhana hamurundan küçük ince parçalar yapın. Bunları temiz bir bez üzerine yerleştirin. Direkt güneş görmeyen bir yerde kurumaya bırakın. Bu aşamada ara ara hamurların tersini düzünü çevirerek her iki tarafının da kurumasını sağlayın. Hamurları elinize aldığınızda ufalanma oluyorsa ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

Ufalanacak kıvama gelen hamurları elinize alın ve ovuşturun. Bu şekilde hamurların tamamen ufalanmasını sağlayın. Posasını ve çekirdeklerini ayırmak için metal süzgeç ya da hafif geniş delikli tel süzgeç kullanabilirsiniz. Kızılcık tarhanalarını eleyip ince parçalı tarhanalar elde edin.

Hazırladığınız bu tarhanaları yeniden temiz bir bez üzerine serin. Tamamen kuruyana kadar bu şekilde bekletin. Sonrasında hava almayan kavanozlar içine alıp tarhanayı saklayabilirsiniz. Kızılcık tarhanası yapımı klasik tarhana yapımı gibidir. Pişirme aşamaları da birbirine benzer şekildedir. Yazımızı beğendiyseniz sitemizde yer alan diğer bir yazımız Evde Tarhana Nasıl Yapılır konusuna da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap ve hobi videoları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.