Jalapone Biberi Nedir

Jalapone-Biberi-Nedir

Biber genel sağlık açısından faydalı sebzelerden birisidir. Acı ve tatlısı bulunan biberler yapıları ve yetiştirilen yerlere göre farklı türlerdedir. Bu farklı tür biberlerden birisi de jalapone biberidir. Ülkemizde cin biberi ya da Meksika biberi olarak da bilinir. Acı biber türlerinden birisi olan jalapone biberi nedir sorusunun cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Jalapeno Biberi Nedir

Jalapone biberi ülkemizde de son dönemlerde adı sıkça duyulan bir biber türüdür. Genel olarak turşu firmaları tarafından tercih edilen bu biber türü, evlerde de turşu yapımında kullanılır. Ülkemizde Ege Bölgesi ve civarında yetiştirilir. Jalapeno biberinin genel özellikleri maddeler halinde şu şekilde…

 • Tadı acıdır. Damakta çok uzun süre yanma hissi bırakmaz.
 • Jalapeno biberi iki renklidir. Yeşil olanları, kırmızı olanlarından daha az acıdır.
 • Biberlerin renkleri olgunlaşma sürelerine göre değişiklik gösterir.
 • Genel olarak ortalama boyları 5 cm ile 9 cm arasında değişir.
 • Diğer acı biber çeşitlerine göre daha etli ve daha sulu yapısı vardır.
 • Aşırı acı olmadığı için her damak tadına uyar.

Jalapeno Biberi Tüketimi

Jalapeno biberi anavatanı olan Meksika’da hemen hemen her tür yemeğin içine konur. Orta dereceli acı tadı, damakta rahatsız edici yanma hissi bırakmaz. Bu nedenle, salatalarda, yemeklerde, mezelerde ve çeşitli soslarda tüketimi olur.

 • Jalapeno biberi yemeklerin içine ekleyebilirsiniz. Normal acı biberleri nasıl ekliyorsanız, bu biber çeşitlerini de aynı şekilde yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Yemeklere çiğden ekleyip daha sonra diğer malzemeler ile birlikte pişirilir.
 • Salatalara domates, yeşillik gibi malzemeler ile birlikte çiğden eklenebilir. Limon ve sirke ile birlikte nefis bir tadı olacaktır.
 • Etli bir yapısı olduğundan dolayı kışlık turşu olarak hazırlanabilir. Yaz aylarında hazırlanan bu turşular, kışın yemeklerin yanlarında ya da tost içlerinde tat vermesi için tüketilir.
 • Sulu yapısından dolayı ezme şeklinde de tüketimi olur. Jalapeno biberlerini közleyip yumuşatıp farklı malzemeler ile birlikte püre haline getirerek tüketebilirsiniz. Hazırlanan bu ezmeyi ekmek üzerine sürüp ya da değişik soslarda aroma katmak için kullanabilirsiniz.
 • Jalapeno biberini tostlar içine çiğ olarak da ekleyebilirsiniz. Domates dilimleri gibi ince ince dilimleyip tostunuza eklediğinizde farklı bir lezzet yaratacaktır.

Jalapeno biberi nedir nerede yetişir, özellikleri neler ve tüketimi ile ilgili sorularının cevaplarını paylaştık. Siz de acı seviyorsanız ve daha önce tadına bakmadıysanız bu biberin tadına bakabilirsiniz. Yazıyı beğendiyseniz bu biber türü ile de hazırlayabileceğiniz Domatesli Biber Közlemesi yapımına da göz atabilirsiniz. Ayrıca hobi videoları izlemek için Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.