Ayva-Cayi-Tarifi
Nasıl Yapılır

Ayva Çayı Tarifi

Ayva çayı tarifi ile kış aylarında sıklıkla karşılaşılan öksürük ve soğuk algınlığından korunmak mümkün. Sert yapısından dolayı meyve olarak tüketilmesi biraz zor olan ayvanın, reçel ve tatlısına alternatif olarak çayını da tüketebilirsiniz. Evde, kısa sürede doğal olarak hazırlayabileceğiniz ayva çayı sayesinde daha az hastalıklı bir kış geçirebilirsiniz.

Ayva Çayı Tarifi

Ayva, kışın sevilen meyvelerinden birisidir. Vücut geneli için son derece faydalı olan bu meyvenin çayı da son derece faydalıdır. Çayın tarifine geçmeden önce kısaca ayva çayının faydaları hakkında bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Ayva çayı tamamen doğal malzemeler ile hazırlanır ve ılık olarak tüketilir. Ilık olarak tüketilmesi, boğaz bölgesindeki rahatsızlıkların hafiflemesini sağlayacaktır. Boğazı yumuşatıp öksürük var ise azalmasını sağlar. Çoğu meyve ve bitki çayında olduğu gibi ayva çayının da sakinleştirici özelliği vardır. Günün stresini azaltmak ve daha rahat uykuya dalmak için gece saatlerinde bu çay tüketilebilir.

Ayva Çayı Malzemeleri

  • Ayva kabuğu
  • Elma kabuğu
  • Ihlamur çiçekleri
  • 3 adet kakule
  • 3 adet ayva çekirdeği

Ayva Çayı Yapılışı

Ayva çayı için kullanacağınız ayva ve elmayı güzele yıkayın. Kabuk kısımlarını soyun. Ayvanın çekirdeklerini çıkarın. Bir su bardağı suyu kaynatın. İçine elma kabuğu, armut kabuğu, ıhlamur çiçekleri, kakule ve ayva çekirdeklerini ekleyin. Bardağın ağzını kapatın ve 10-15 dakika demlendirin. Demlenen çayı süzdükten sonra tüketebilirsiniz.

Ayva çayının faydaları olduğu kadar aşırı tüketimine bağlı zararları da olabilir. Bu zararların önüne geçmek için mutlaka ayva çayının dikkatli tüketilmesi gerekir. Ayva çayını tatlandırmak için 1 kaşık çiçek balı ilave edebilirsiniz. Geceleri yatmadan yarım saat önce tüketilmesi, uykuya geçmeyi kolaylaştırır. Uyku problemi olan kişiler bu çaydan faydalanabilir.

Ayva kabuklarının dışında ayva yapraklarının da çayı hazırlanabilir. Bu tarif için yeterli miktarda su içinde ayva yaprakları kaynatılır. İlk kaynama suyu dökülür. Yeniden aynı yapraklar kaynatılır. Bu sefer kaynama suyu süzülür ve içilir. Ayva yapraklarından elde edilen ayva çayını da tatlandırmak için doğal tatlandırıcı maddeler kullanılabilir.

Yukarıda verdiğimiz her iki tarif ile de doğal ayva çayı hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu çayları düzenli tüketerek kış aylarında doğal koruma sağlayabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca hobi ve kendin yap çalışmaları için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir