Zeytin Sütü Nedir

Zeytin-Sutu-Nedir

Zeytin sütü nedir sorusu, son dönemlerde pek çok kişinin merak ettiği sorulardan birisi. Zeytinin çekirdeği, meyvesi, dalı, yaprağı, yağı derken sütünün de ortaya çıkması ilk defa duyanlar için biraz şaşırtıcı. Şaşırmayın… Zeytin sütü çok da yabancı olduğumuz bir madde değil… Gelin birlikte bakalım neymiş…

Zeytin Sütü Nedir

Zeytin sütü, en basit tabiri ile zeytin yağının klasik, eski usuller ile yapılan türüdür diyebiliriz. Geleneksel, eski usullerle elde edilen bu maddede her hangi bir katkı maddesi olmaz. Taş değirmenlerde ezilerek hazırlandığı için %100 doğaldır. Halk arasında soğuk sıkım yağ, ilk yağ, tekne yağı, hamur yağı ya da kavata yağı da denir. Tamamen doğal yollarla elde edildiğinden dolayı zeytin sütü paha ve her yerde kolaylıkla bulunan bir madde değil. Doğal ürün satışı yapan yerlerde ya da sadece zeytin yağı üzerine faaliyet veren firmalarda satılır.

Zeytin sütü, büyük taş değirmenlerde zeytinlerin ezilmesi ile elde edilen hamurun damlama yolu ile sıvılaşmış halidir. Bu aşamaların hiç birinde ek ısı, soğutma ya da malzeme kullanılmaz. Bu nedenle kokusu, rengi, tadı, berraklığı klasik zeytin yağlarından daha farklıdır.

Zeytin sütü, salatalarda, mezelerde, yemeklere konur. Bunun dışında saç ve cilde de uygulanır. Özellikle ciltte oluşan yaraların daha çabuk iyileşmesi için yara bölgesine biraz zeytin sütü sürülmesi önerilir.

Zeytin sütü alternatif tıp alanında da çok sık adı geçen bir maddedir. Bir çok sağlık sorununun ortaya çıkmasını engellemek ya da iyileştirmek için önerilir. Genel olarak günde 2 yemek kaşığı zeytin sütü yetişkinlerde yeterli olacaktır. Daha fazlası zararlı olur.

Zeytin sütünün cilde uygulanması, yaşlanmayı önler ve cilde daha genç bir görüntü verir. E vitamini ve bazı mineraller bakımdan zengin olması cilde daha bebeksi bir yapı kazandırır. Daha pürüzsüz ve bebeksi bir cilt için yüz bölgesine uygulanır.

Zeytin sütü yapmak son derece zahmetli bir iştir. Bu işlem için kullanılan zeytinlerin özenle seçilmesi ve  uzun süre taş değirmenlerde ezilmesi gerekir. Bu aşamalardan geçerek evlerimize kadar gelen zeytin sütünü uygun şekilde kullanarak şifasından yararlanabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz ilginizi çekebilecek bir diğer yazımız olan Sumak Çayı Nasıl Yapılır konusuna da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi fikirleri için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir