Zeytin Sütü Yapımı

Zeytin-Sutu-Nasil-Yapilir

Son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz zeytin sütünün yapım aşamalarını sizler için araştırdık. Genel sağlık için olduğu kadar cilt ve saç bakımı alanında da olumlu etkileri bulunan zeytin sütü tamamen doğal yollarla elde edilir. Zeytin sütü yapımı hakkında detayları yazımızın devamında paylaştık. Gelin hep birlikte bakalım…

Zeytin Sütü Yapımı

Zeytin sütü organik olarak toplanan zeytinlerin klasik yöntemler ile sıvı hale getirilmesinde elde edilen en saf zeytin yağıdır. Bu yağın elde edilmesi sırasında her hangi bir işlem uygulanmadığı için tamamen doğaldır. Bir çok hastalığa şifa olan zeytin sütünün yapım aşamaları şu şekilde…

  • Zeytin sütü için ilk olarak zeytinler toplanıyor. Tamamı organik olan bu zeytinler büyük teknelerin içine alınıyor. Bu nedenle zeytin sütünün bir diğer adı da tekne yağı olarak geçer.
  • Zeytinler teknelerin içinde bekletildikten sonra taş değirmende kocaman taşlar aracılığıyla 30 dakika kadar ezilir ve bir hamur haline getirilir.
  • Ezilerek hazırlanan zeytin hamuru, keçe çuvalların içine alınır. Kullanılan keçe çuvalları sadece bu iş için özel olarak hazırlanır.
  • Doldurulan çuvallar baskı makinesine üst üste gelecek şekilde konur. Çuvallar hep birlikte 200 tonluk bir basınç ile sıkıştırılır. Böylelikle en doğal soğuk sıkma yöntemi kullanılarak zeytinin ilk yağı çıkar. Elde edilen bu ilk yağa zeytin sütü denir.

Bir ton zeytin hamurundan yaklaşık 1 kilogram kadar zeytin sütü hazırlanıyor. Bu nedenle fiyatı oldukça yüksek. Genel olarak Kaz Dağları, Edremit, Ayvalık ve Çanakkale zeytin sütü temin etmek için yerler. Bu yerlerin dışında zeytin üretiminin yoğun olduğu yerlerde de zeytin sütü mevcuttur.

Zeytin sütünün kullanım alanı, zeytin yağı ile aynı. Salata, yemek, mezelerin dışında cilt bakımı ve saç bakımı için de uygundur. Üretimi zor olan bu zeytin yağı türünü, satın alırken mutlaka güvendiğiniz yerlerden satın alın. Bildiğiniz markalar yok ise sertifikalı organik ürün satışı yapan firmalardan gerçek zeytin sütü satın alabilirsiniz. Zeytin sütü satın alırken normal zeytin yağları gibi berrak olmasını beklemeyin. Kıvamı daha yoğun olacağı için zeytin sütünün berraklığı da değişiklik gösterecek, renk tonu daha farklı olacaktır.

Yazımızı beğendiyseniz Zeytin Sütünün Faydaları konusuna da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi kategorilerinde video içeriklerimiz için Youtube kanalımızı ziyarette bulunabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir