Ayran Kaç Kalori
Pratik Bilgiler

Ayran Kaç Kalori

Ayran, serinletici etkisi yüksek bir içecektir. Yazın serinlemek için ya da yemeklerin yanında tüketilen ayran, kilo vermek isteyenler için de ideal içeceklerden birisidir. Hoş lezzetinin yanında düşük kalorisi ile de tercih sebebi olan ayran kaç kalori ve besin değerleri nelerdir, sorularının cevaplarını sizler için araştırdık. Merak ediyorsanız, yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Ayran Kaç Kalori?

Özellikle yaz aylarında vücudun kaybettiği su miktarını geri kazanması için suyun yanında başka sıvılara da ihtiyacı vardır. Ayran, bu sıvıların başında gelmektedir. Kısa sürede hazırlanarak tüketime hazır hale gelen ayran, diyetler için de önemli. 1 su bardağı ayran yaklaşık 150 gram ve 57 kcal kaloridir. 200 ml ayranın içinde ayrıca 4.2 g karbonhidrat, 3 g protein ve 3.15 g yağ vardır.

Genel olarak evlerde bulunan su bardakları 200 ml’dir ve değerleri yukarıda verdiğimiz gibi. Hazır olarak satılan kutu ayranların küçük boyları da aynı şekilde 200 ml’dir. Büyük olanları ise 300 ml’dir. 1 bardak ayran kaç kalori sorusuna cevap verdikten sonra aynı şekilde büyük kutu ayranın değerlerini de vermek istiyoruz. 300 ml kutu ayran yaklaşık olarak 114 kcal kaloridir. Bu ayranlarda 6.3 g yağ, 6 g protein ve 8.4 g karbonhidrat bulunur.

Yağsız Ayran Kaç Kalori?

Yağsız ya da yarım yağlı yoğurt ile hazırlanan ayranların kalori değerleri de daha düşüktür. 200 ml yani 1 su bardağı yağsız ayran yaklaşık 41 kcal’dir. Yağ oranı 1.05 g, protein oranı 3 g, karbonhidrat oranı 4.8 g kadardır. Diyetlerde ya da kilo verme aşamasında normal ayran yerine yağsız ayran tüketilmesi gerekir. Tuzsuz, yağsız olarak tüketilen ayranın kalori değeri daha düşük olduğu için daha çabuk kilo vermeyi sağlayacaktır. Yağsız bir su bardağı kadar ayran da gram olarak 150 grama denk gelmektedir. Diyet içinde tüketilen ayranların miktarı genelde su bardağı olarak verilir. Günümüzde kullanılan su bardakları 200 ml sıvı alır. Büyük boyutlu ise 300 ml sıvı alabilir.

Yağlı ve yağsız ayran kaç kalori sorularının cevaplarını verdiğimiz yazımızın sonunda hatırlatma amaçlı olarak ayran diyetini paylaşmak istiyoruz. 1 hafta süre ile uygulanan ayran diyetin detaylarına “Ayran Diyeti Nasıl Yapılır?” yazımızdan ulaşabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi videolarımız için Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir