Dönen Makrome Bileklik Yapımı

Donen-Makrome-Bileklik-Modeli

Dönen makrome bileklik yapımı için tek bir düğüm atmayı bilmek yeterlidir. Yaza yakışır renk renk makrome bileklikler hazırlayabileceğiniz bu düğüm tekniğini farklı bileklik modelleri hazırlarken de kullanabilirsiniz. İlk defa makrome bileklik hazırlayanların bile zorlanmadan yapabileceği bu modelin detaylarına şimdi geçiyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Dönen Makrome Bileklik Yapımı

Dönen makrome bileklik modeli için mumlu ip, paraşüt ipi, floş ip gibi naylonumsu ipler kullanabilir ya da evinizde bulunan patik ipi, etamin ipi, lif ipi gibi artık iplerinizi değerlendirebilirsiniz. Kullanacağınız ipler eğer ilk grupta yer alan naylon yapılı iplerden ise örmek için 1,5 metre uzunluğunda 2 adet ip kesmeniz gerekir. Eğer ikinci grupta yer alan naylonumsu olmayan iplerden kullanacaksanız, örmek için 2 metre uzunluğunda ipler kullanmanız gerekir. Eğer ipleriniz çok ince yapılı ise iki yerine üç, dört ip de kullanabilirsiniz. Bilekliğin iskelet kısmı olan sabitlediğiniz kısmı bileğinize göre ölçün. Bileğinize kolaylıkla girip çıkabilecek kadar uzunlukta bir ip kesmeniz gerekir. Genel olarak 30 cm uzunluğunda ip yeterli olacaktır.

Dönen Makrome Bileklik

İpleri hazırladıktan sonra iskelet ipi yani 30 cm uzunluğunda kestiğiniz ipi düz bir yere bant ile sabitleyin. Bantı ipin baş ve son kısmına yapıştırıp ipin kaymasını önleyin. Örmek için kullanacağınız iplerin uçlarını hizalayın. Sabitlediğiniz ipin altından geçirip 6 cm kadar alttan örmeye başlayın. Örmek için sabitlediğiniz ve örme yaptığınız ipin birleştiği yere sol elinizin işaret parmağını koyun. Baş parmağınızı sola doğru açıp düz zemine sabitleyin. Örme yapacağınız ipi baş parmağın etrafından geçirip ortadaki ipin üzerinden karşı tarafa enlemesine paralel şekilde geçirin. Bu şekilde bir 4 rakamına benzer şekil elde edin. Karşıya geçirdiğiniz ipin üzerinden orada bulunan ipi aşağı doğru geçirin. İpin ucundan tutup tüm iplerin altından çarpraz olacak şekilde karşıya geçirin. Bu şekilde sağdaki ip sola, soldaki ip sağa geçmiş olacak. Şimdi her iki uçtan tutup düz bir şekilde iplerin uçlarını çekerek düğümü atın. Daha sonra aynı işlemleri tekrar ederek bilekliği örmeye devam edin.

Dönen makrome bileklik örerken düğümü isterseniz hep sağdan, isterseniz de hep soldan atabilirsiniz. Bilekliği örme işleminden sonra kapama kısmını yapabilirsiniz. Bu kısmı isterseniz makrome örgüsü ile ayarlanabilir şekilde yapabilir, isterseniz de normal klasik düğüm ile ayarlayıp bu şekilde yapabilirsiniz. Klasik düğüm ile ayarlanabilir açma kapama mekanizması yapmak için bir uca düğüm atıyor gibi yapın. Tam olarak düğümü atmadan diğer ucu da bu düğüm yuvarlağının içinden geçirin. İki ipin iki ucunu aynı anda çekerek açma kapama kısmını hazırlayın. Bilekliğin detayları için kanalımda yer alan videosuna göz atabilirsiniz. Bileklik modelini beğendiyseniz

İsimli Paracord Bileklik Yapımı yazımızı da okuyabilirsiniz. Ayrıca daha fazla video için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir