Evde Makaron Nasıl Yapılır

Evde-Makaron-Nasil-Yapilir

Evde makaron nasıl yapılır sorusu, bu renkli lezzetleri çok sevenlerin mutlaka aklına gelmiştir. Görüntüsü ve tadı ile beğenilen bu minik tatlar, genel olarak pastahanelerde yada unlu mamül satılan yerlerde hazır paketlerde bulunuyor. İlk bakışta canlı renkleri ile dikkat çeken makaronlar, tatları ile de hem büyüklerin, hem küçüklerin damak tadına hitap ediyor. Genel olarak hazır satın alınan bu atıştırmalıkları evde de hazırlamak mümkün. Evde makaron yapımı aşamasında dikkat edilmesi gerekenler ve püf noktalarını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Sizler de bu püf noktaları uygulayarak evinizde harika lezzetler yaratabilirsiniz.

Evde Makaron Nasıl Yapılır

Evde renkli renkli makaronlar hazırlamak mümkün. Görüntüsü ve tadı ile her yaşa hitap eden bu atıştırmalıkları hazırlarken aşağıdaki püf noktalarına dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

 • Yumurta akılarının mutlaka bayat olması gerekir. Makaron yapmak için yumurtanın akını 2 gün önce ayırıp, cam bir kaseye koyup, üzerini streçle örtüp buzdolabında bayatlatmanız gerekiyor. Kullanmadan önce de, 1 saat önce çıkartıp oda sıcaklığına getirmeniz lazım.
 • Makaron yapımında önemli bir diğer nokta da hassas terazi ile çalışıp, gram ölçülerine uymaktır.
 • Makaronları çırpma aşamasında karışım içinde kabarcıklar oluşur. Bunların pişmeden önce yok olması için makaronları tepsiye sıktıktan sonra 3 kez sertçe tezgaha (tepsiyi) vurmanız gerekiyor.
 • Makaronları sıktıktan sonra oda sıcaklığında üzeri kabuk bağlayana kadar kurutmanız gerekiyor. Bunun için yaklaşık 30 dakika yeterlidir.
 • Makaronları fırında 15 dakika tutmanız yeterli olacaktır. Bu tatlı atıştırmalıkları fırında az tutarsanız sakız olur, çok tutarsanız kupkuru olur.
 • Makaronları pişirirken ilk 12 dakika da fırın kapağı asla açmayın.
 • Makaronlara sıcakken dokunmayın. Eğer sıcakken yerinden oynatırsanız kabukları elinizde kalacaktır.
 • Makaronlar için yumurta aklarını traş köpüğü kıvamına gelene kadar çırpın. Bu kıvama geldikten sonra çırpmaya devam ederseniz yumurta aklarında sönme meydana gelebilir.
 • Makaron yapımında kullanacağınız tüm kuru malzemeleri hem robottan hem de elekten geçirin.
 • Makaronların çırpma işleminden sonra metal bir şeyler kullanmayın. Karıştırmak için tahta kaşık ya da spatula ile karıştırın.
 • Makaronları çırpma işlemini cam ya da metal kasede yapmak gerekir. 

Yukarıdaki maddelere dikkat ederek siz de evinizde makaron hazırlayabilirsiniz. İstediğiniz renklerde makaron yapımı için gıda boyası kullanabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz Yoğurtlu Kabak Salatası Nasıl Yapılır konumuza da göz atabilirsiniz. Kendin yap hobi videolarımız içinse Youtube kanalıma göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir