Kefir Nasıl Yapılır

Kefir-Nasil-Yapilir

Kefir, karnabahara benzer görüntüsü ile dikkat çeken, sağlık için son derece faydalı olan bir süt ürünüdür. Keçi, inek ve manda sütünden özel bir maya mantarıyla yapılan koyu kıvamlı bu süt ürününün taneleri yaklaşık bezelye tanesi büyüklüğündedir. Sağlık için sayısız faydalı olan kefir nasıl yapılır yazımızın devamında sizlerle paylaştık. Siz de bu tarifi kendiniz uygulayarak, kendi kefirinizi kendiniz evde hazırlayabilirsiniz.

Kefir Nasıl Yapılır

Kefir fermente bir süt ürünüdür. Sütten kefir elde etmek için yine kefir tanelerinden kullanmak gerekir. Yaklaşık 1 günde hazırlayabileceğiniz kefiri, buzdolabında 2 gün saklayabilirsiniz.

Kefir için Gerekli Malzemeler

  • 1 litre süt
  • 1 yemek kaşığı kefir tanesi (30 gr)
  • Cam kavanoz
  • Plastik süzgeç ya da temiz tülbent

Kefirin Hazırlanışı

Kefiri hazırlamak için ilk olarak kullanacağınız sütü uygun büyüklükte bir tencere içine alın. Tenceredeki sütü kaynatın. Üzerinde oluşan kaymağı bir kenarı alın. Kaynayan sütü cam bir kap içine alın. 20 dereceye yani oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin. Oda sıcaklığına geldikten sonra içine kefir tanelerini ekleyin. Tahta bir kaşık ile sütü karıştırın. Cam kavanozun üzerini bir bez ile örtün. Sütü oda sıcaklığında tutacak şekilde cam kavanozu bir yere alın. Beklettiğiniz yerin karanlık olmasına ve sütün ısısını korumasına dikkat edin. Bu şekilde beklettiğinizde yaklaşık 24 saat içinde süt pıhtılaşmaya başlar. Mayalanan sütü temiz bir tülbent ya da plastik bir süzgeçten geçirin. Tülbent ya da süzgeçte kalan kefir tanelerini bir daha kefir hazırlamak istediğinizde yeniden kullanabilirsiniz. Hazır olan kefir içeceğinizi ise buzdolabında 2 gün saklayabilirsiniz.

Yukarıdaki kefir tanesi miktarı bir litre süt için geçerlidir. Daha fazla ya da daha az süt ile kefir mayalamak istediğinizde süt miktarına göre maya miktarını da azaltmalı ya da arttırmalısınız. Kefir mayalamak için günlük sütler ya da taze sütler kullanmak gerekir. Genel sağlık için sayısız faydası olan kefir, saç ve cilt güzelliği için de son derece faydalıdır. Çok nadir de olsa zararları bulunan kefiri kullanmadan ya da tüketmeden önce doktorunuza danışabilirsiniz. Özellikle kronik hastalığınız var ise mutlaka danışmanızı öneririz. Yazımızı beğendiyseniz Güllaç Nasıl Yapılır konumuza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi çalışmaları için de Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.