İp ve Boncuk ile Kolay Bileklik Yapımı

İp ve Boncuk ile Kolay Bileklik Yapımı

İp ve boncuk ile kolay bileklik yapımı çalışması, evinizde bulunan her türlü ip ve boncuk ile yapabileceğiniz bir çalışmadır. Genel olarak bileklik yapımında kullanılan özel iplere ihtiyaç duymadan çok kolay şekilde hazırlayabileceğiniz bu bilekliği, kendiniz için hazırlayabilir, sevdiklerinize hediye edebilir ya da doğal görünümlü taşlar ile hazırlayıp satışını yapabilirsiniz. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan, çalışmanın detaylarına geçmek istiyorum.

İp ve Boncuk ile Kolay Bileklik Yapımı

İp ve boncuklar kullanılarak hazırlanan bileklik modelleri çok sayıdadır. Kullanılan ipin kalınlığı ve boncukların boyutuna göre değişiklik gösteren bu modellerden bazıları çok kolay, bazıları ise biraz daha uğraş gerektirecek şekildedir. Bugün sizlerle paylaşacağımız model, son derece kolay olmasının yanında şık görünüşü ile de dikkat çekiyor.

İp ve Boncuk ile Kolay Bileklik Modeli için Gerekli Malzemeler

  • İstediğiniz kalınlıkta ve yapıda her hangi bir ip
  • İpin kalınlığına uygun 13-15 adet büyük ya da orta boy boncuk
  • Makas
  • Bant

İp ve Boncuk ile Bileklik Yapımı

İpten boncuklu bileklik yapımı için ilk olarak 25 cm uzunluğunda bir ip kesin. Bu ipi bir bant yardımı ile düz zemine üstten sabitleyin. Sonrasında 1 metre uzunluğunda ikinci ipi kesin. Bu ipi sabit ipin 7 cm aşağısından bir düğüm ile bağlayın. Bağladığınız ipin iki ucunu yanlara doğru açın ve her iki tarafın eşit olmasına dikkat edin. Ortadaki üstten sabitlediğiniz ipe boncuklarınızı dizin. Seçmiş olduğunuz boncukların deliklerinin ipin kalınlığına uygun olmasına dikkat edin. Eğer deliklere ipi geçirmekte zorlanıyorsanız, bir iğneden yardım alabilirsiniz. Yeterli sayıda boncuğu ipe dizdikten sonra alttan da bir ip ile ortadaki ipi sabitleyin.

Örmek için ilk olarak yanlardaki iplerden birini elinize alın. Bu ipi ortadaki sabit ipin üzerinden karşı tarafa geçirin. Karşı tarafa geçirdikten sonra ipi yeniden kendi tarafına sabit ipin altından geçirin. Ve ipin ucunu yukarı doğru çekerek düğümü atın. Aynı işlemi diğer taraftaki ip için de yapın. Bu şekilde 4 adet düğüm attıktan sonra sabit ipe taktığınız boncuklardan bir tanesini yukarı çıkarın. Aynı şekilde bir sağ taraftan, bir sol taraftan düğüm atıp boncuğu bilekliğe yerleştirin. Ardından yine düğümleri atarak bilekliği örmeye devam edin.

Bilekliğin başlangıç, bitiş kısımlarına ya da boncuklarının arasına atılacak düğümlerin sayısına kendiniz karar verebilirsiniz. Daha az boncuklu bir bileklik yapmak isterseniz başlangıçta 10 adet düğüm atıp bir boncuk ekleyebilir, daha sonra boncuklar arası 8 düğüm atarak bilekliği örebilirsiniz.

İstediğiniz şekilde bilekliği tamamladıktan sonra açma kapama kısmını ayarlanabilir düğüm atarak hazırlayabilirsiniz. Bilekliğin başlangıç kısmında ve bitiriş kısmında 7 cm kadar örmeden ip bırakmanız bu düğüm için yeterli olacaktır.

İpten boncuklu bileklik yapımının detayları için Youtube kanalımızda yer alan videomuza göz atabilirsiniz. Ayrıca sitemizde yer alan Ayarlanabilir Bileklik Yapımı yazımız da dikkatinizi çekebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir