Kışlık Domates Sosu Tarifi

Kislik-Domates-Sosu-Nasil-Yapilir

Kışlık domates sosu tarifi ile yaz aylarında taze taze alınan domatesler kış ayları için hazırlanır. Önceki yıllarda hiç denemeyen ya da denediğinde sorun yaşayanlar için bu yazımızda en pratik şekilde kışlık domates sosu tarifini vereceğiz. Sizler de bu malzemeleri hazırlayıp aşamaları birebir takip ederek nefis domates sosları hazırlayabilirsiniz.

Kışlık Domates Sosu Tarifi

Kışlık domates sosu hazırlamak için tarifimizde 5 kilo domatesi örnek olarak verdik. Sizler daha fazla sos elde etmek için beşin katları şeklinde domatesleri ve diğer malzemeleri hazırlayabilirsiniz. Verdiğimiz tuz ve zeytinyağı miktarı her 5 kilo domates içindir. Üzerine ekleme yaptığınızda zeytinyağı ve tuzu da aynı kat şeklinde eklemeniz gerekir.

Gerekli Malzemeler

  • 5 kilo domates
  • 2 yemek kaşığı tuz
  • 1 çay bardağı zeytinyağı

Kışlık Domates Sosu Hazırlanışı

Domates sosunu hazırlamak için ilk olarak domatesleri güzel bir şekilde yıkayın. Her ne kadar kabuklarını soyacak olsak da soyma işlemi sırasında yine de kabukların üzerinden kalıntılar domateslerin üzerine gelebilir. Güzel bir şekilde yıkadığınız domateslerin, kolay kabuk soyma yöntemi ile kabuklarını soyun. Bu yöntemi bilmiyorsanız, incelemek için aşağıda verdiğimiz linkten ilgili yazımıza göz atabilirsiniz. Domateslerin hepsini soyduktan sonra ortadan ikiye kesin. Ortasındaki sert ve sarı olan kısmı çıkarın. Kalan kısımları küp küp doğrayın.

Domateslerin miktarına göre uygun büyüklükte bir tencere içine hepsini alın. Üzerine domatesin kilosuna uygun olacak şekilde tuzunu ekleyin. Orta ateşte ara ara karıştırarak domatesleri kaynatın. Domatesin kendi suyu olduğu için ayrıca su eklemeye gerek yok. Yaklaşık 1,5 saat kadar süre ile bu şekilde domatesleri kaynatın. Domates sosunuz istediğiniz kıvama gelmeye yakın zeytinyağını ekleyin. Zeytinyağını da yine domates kilosuna göre ayarlayın. Yağı ekledikten sonra 10 dakika kadar kaynatmanız yeterli olacaktır. Domatesleri kaynatırken üzerinde oluşan köpükleri bir kaşık ile mutlaka alın. Dibinin tutmaması için mutlaka ara ara karıştırın.

Hazır olan domates soslarını hiç soğutmadan temiz kavanozlara koyun. Kavanozları kapatmak için mutlaka hiç kullanılmamış kapaklar kullanın. 2 geri, 1 ileri yöntemi ile kapakları sıkıca kapatın. Vakumlanması için kavanozları ters çevirin. Bu aşamada sızma olup olmadığına bakın. Sızma var ise o kavanozu saklama için kullanmayın, hemen sosu tüketin. Kavanozları 1 gece soğuyana kadar ters şekilde bekletin. Daha sonra düzünü çevirip serin ve güneş görmeyen bir yerde saklayabilirsiniz. Hazırladığınız bu kışlık domates sosu yapımı hem yemeklerin yanına hem de içine kullanılabilir. Yazımızı beğendiyseniz Kışlık Menemen Nasıl Yapılır konumuza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi çalışmaları için Youtube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.