İncir Cipsi Nedir
Kendin Yap,  Nedir

İncir Cipsi Nedir

Sağlıklı atıştırmalıklar arasında ilk sırada yer alan meyve cipsleri son dönemlerde popüler olmaya başladı. Bu atıştırmalıklar arasında yer alan incir cipsinin de popülerliği yüksektir. Bu yazımızda incir cipsi nedir sorusunun tüm detaylarını sizler için hazırladık. Ayrıca bu lezzeti evde hazırlamak için de kısa bir tarifi paylaştık.

İncir Cipsi Nedir

İncir cipsi diğer meyve cipslerinde olduğu gibi mevsiminde toplanan taze incirlerden hazırlanır. Taze olarak toplanan incirlerin kurutulması ile elde edilen bu lezzeti organik ürün satan yerlerde bulabilirsiniz. Bunun dışında evde kendiniz de incir cipsi hazırlayabilirsiniz.

Evde İncir Cipsi Yapımı

Ev ortamında incir cipsi hazırlamak son derece basittir. İlk denemede bile nefis incir cipsleri hazırlamak için ilk olarak taze incirleri bol su ile yıkayın. Ardından sap kısımlarını çok derin olmayacak şekilde çıkarın. Sonrasında incileri ince ince dilimler halinde doğrayın. Dilimlediğiniz incirleri pişirme kağıdı serili fırın tepsisine hafif aralıklı olarak tek sıra halinde dizin. Kurutma işlemini yazın yapacaksanız tepsinin üzerini açık bırakıp kendi kendilerine kurumalarını bekleyin. Bu aşamada dikkat etmeniz gereken nokta, incirlerin üzerlerine güneş ışığının direkt gelmemesidir. İncirlerin direkt olarak güneş ışığına maruz kalması çürümelerine neden olacağı için sıcak ama güneş görmeyen bir yerde bekletin. İncirler kuruyup çatlamaya başlayınca saklama işlemine geçebilirsiniz.

İncir cipsini kışın hazırlamak içinse fırın kullanabilirsiniz. Bazı iklim koşulları yaz aylarında da incirlerin normal olarak kurutulmasına imkan vermez. Bu durumda yaz aylarında da yine fırın ile kurutma yapabilirsiniz. İncirleri fırında kurutmak için 100 derecede ısıtın. Normal kurutmadaki gibi ince dilimler şeklinde dilimleyip yek sıra halinde meyveleri dizin. Tepsiyi bu fırına verip 1-2 saat tutun. Arada fırın camından bakıp incirlerin kurumalarını kontrol edebilirsiniz.

İncir cipsini hazırladıktan sonra hava almayan temiz kavanozlara ya da bez poşetlere alabilirsiniz. Bu şekilde serin ve kuru yerde bozulmadan saklayabilirsiniz.

İncir Cipsi Nasıl Tüketilir

İncir cipsini tek başına atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Bunun yanında isterseniz tatlılarınızı süslemek için ya da içeceklerinize aroma katmak için de incir cipsini kullanabilirsiniz. Sadece bir bardak suyun içine bir dilim incir cipsi atmanız bile farklı bir lezzet yaratmanıza yarayacaktır.

Son olarak incir cipsi besin değerleri ve kalori değeri hakkında bilgileri paylaşmak istiyoruz. Genel olarak 100 gram incir cipsinin kalori ve besin değerleri şu şekildedir…

  • Kalori 249 kcal
  • Karbonhidrat 63,9 g
  • Lif 9,8 g
  • Yağ 0,9 g
  • Protein 3,3 g
  • A vitamini 10,0 IU
  • C vitamini 1,2 mg
  • Potasyum 680,0 mg
  • Demir 2,0 mg
  • Kalsiyum 162,0 mg

Yazımızı beğendiyseniz 7 Zeytin 1 İncir Diyeti konumuza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi çalışmaları için Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir