Kazaklarda Tüylenmeyi Önlemenin Yolları

Kazaklarda Tüylenmeyi Önlemenin Yolları

Kışın soğuk günlerinde en sık tercih edilen üst giyim ürünlerinin başında yünlü kazaklar geliyor. İnce ve kalın yapılı olarak hazırlanan bu kazaklar, her zevke uygun olarak tasarlanıyor. Hem şık, hem rahat bir görünüm sağlayan yün kazaklar zaman içinde tüylenme sorunu ile karşılaşıyor. Çok severek kullandığınız kazaklarda tüylenmeyi önlemenin yolları konusunu yazımızın devamında sizler için paylaştık. Sizler de bu önemli noktalara dikkat ederek kazaklarınızın ömürlerini uzatabilirsiniz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Kazaklarda Tüylenmeyi Önlemenin Yolları

Yünlü kazaklarda zaman içinde ortaya çıkan tüylenme sorunu, yeni olsa bile bu giyim ürünlerinin daha eski görünmesine neden olur. Renklerinin daha solgun, desenlerinin belli belirsiz olmasına neden olan bu sorunun önlenmesi ve çözümlenmesi mümkün. Bu önerilerden ilk olarak kazaklarda tüylenme sorununun önlenmesi için uygulanabilecekleri ele alacağız.

Kazaklarda meydana gelen tüylenme sorunu, farklı nedenlerden kaynaklanır Sorunun önlenmesi için ilk olarak bu nedenlerin belirlenmesi, ardından da nedenlerin ortadan kaldırılması gerekir. Kazaklarda tüylenmenin en büyük nedeni, sürtünmedir. Bunun önüne geçmek için çamaşırları yıkarken makine içine çok fazla parça koymamak gerekir. Çünkü tıka basa doldurulan makine içinde yünlü kazaklar daha fazla giyim ürünü ile temas eder. Bu temaslar sürtünmeyi de beraberinde getirdiği için tüylenme sorunu ortaya çıkacaktır. Eğer kullandığınız yünlü kazak, tüylenmeye çok müsait ise çamaşır makinesi yerine elinizde yıkayın. Böylece diğer giyim ürünleri ya da makinenin kendisi ile kazağın sürtünmesi önlenir.

Yünlü kazakları ne kadar az yıkarsanız, tüylenmesini o kadar önlersiniz. Ancak ne kadar dikkat edilirse edilsin bir süre sonra kazaklarda tüylenme sorunu meydana gelir. Kazakların eskisi gibi yeni görünmesi için de farklı yöntemler uygulanır.

Tüylenen Kazakların Temizlenmesi

Tüylenen kazakların temizlenmesi için uygulanan bir kaç yöntem vardır. Bu yöntemlerden en fazla uygulanılanı, jilet ile tüyleri temizleme yöntemidir. Jilet ile tüyleri temizlemek için hiç kullanılmamış bir jilet alınmanız gerekir. Sonrasında jileti kazağın üzerine paralel şekilde tutun. Tüylenme olan bölgeler üzerinde jileti gezdirin. Böylece kazak üzerindeki tüyleri jilet ile keserek alabilirsiniz. Uygulama sırasında kazağın da jilet ile kesilmemesi için çok dikkatli şekilde yapılması gerekir.

Jilet ile kazak tüylerini temizlemek zor geldi ise bu işlem için koli bandından yardım alabilirsiniz. Koli bandı ile tüylenen kazakların temizlenmesi için bir parça koli bandını kesip alın. Kazağın tüylenen bölgesine bandı yapıştırın. Elleriniz ile bandın üzerine bastırıp bir iki kere üzerinden geçin. Daha sonra bandın bir kenarından tutun ve hızla çekin. Bu şekilde kazak üzerindeki tüyler, banda yapışıp gelecektir.

Yukarıdaki yöntemlerin dışında kazaklardaki tüylerin temizlenmesi için üretilen aletlerden de kullanabilirsiniz. Çok küçük boyutlara sahip olan bu aletlerin kullanımı da son derece kolaydır. Pratik ve kısa sürede kazakların tüylerinin temizlenmesi için önerilir. Yazımızı beğendiyseniz Yün Kazaklar Nasıl Yıkanır konumuza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap hobi videoları için de Youtube kanalımı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir