Boncuklu Bileklik Yapımı
Kendin Yap

Boncuklu Bileklik Yapımı

Kolay boncuklu bileklik yapımı eğlenceli bileklik modellerinden birisidir. Bu bilekliği hazırlamak için düğüm tekniklerini bilmenize gerek yok. Düğüm atmadan sadece dolama yöntemi ile bilekliği hazırlamak mümkün. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan kolay boncuklu bileklik modeli yapılışına geçmek istiyoruz.

Kolay Boncuklu Bileklik

Dolama tekniği ile boncuklu bileklik yapmak için özel bileklik iplerinden kullanmanız gerekir. Çünkü yünlü ip, patik ipi ya da lif ipleri ile bu modellerde güzel bir görüntü oluşmuyor. İnce bir bileklik modeli hazırlamak isterseniz paraşüt ipi, mumlu ip ya da ince floş iplerden kullanabilirsiniz. Kalın bir dolama bileklik içinse kalın floş ipler ya da paracord ipleri tercih edebilirsiniz.

Boncuklu Bileklik için Gerekli Malzemeler

  • 60 cm uzunluğunda 0,8 mm paraşüt ipi
  • İpin kalınlığına uygun boncuk
  • Makas
  • Pipet
  • Çakmak

Boncuklu Bileklik Yapımı

Bilekliğin yapımına başlamadan önce bir parça pipetin ucundan kesip hazırlayın. Bu pipet parçasının 2-3 cm genişliğinde olması yeterli olacaktır. Eğer evinizde pipet yok ise ortası delik bir çubuk parçası da kullanabilirsiniz. İpinizi kestikten sonra 10 cm ilerisinden ipi tutun. Pipeti ipin üzerine yerleştirip parmaklarınız ile sabitleyin. İpin fazla kalan kısmını pipetin üzerine dolayın. İlk turu doladıktan sonra ipin kısa tarafına doğru 4 kere daha dolama yapın. Dolama işlemini yaparken ipin pipet üzerinde her dolayışta düzenli, yan yana durmasına dikkat edin.

Dolamadan sonra ipin ucunu pipetin içinden geçirin. Yavaşça pipeti çıkarın. İpi parmaklarınız ile düzelterek sıkın. Bu şekilde ilk geniş düğümü atmış olacaksınız. Araya bir adet boncuk koyun. Hemen boncuğun dibinden pipeti tutup aynı işlemi yapın. Bu şekilde ipin ucunda 10-12 cm kalana kadar devam edin.

Bilekliği hazırladıktan sonra ayarlanabilir kapama kısmı için iki uçtaki kısımları birbirinin üzerine gelecek şekilde yerleştirin. Uzun kalan kısmı kısanın tarafına doğru dolayın ve pipetin içinden geçirerek aynı teknik ile bitirin. Eğer bu yöntemi uygulamak istemezseniz asansör kapama da yapabilirsiniz.

Ayarlanabilir kapama işleminden sonra iplerin uçlarına birer boncuk takıp düğümleyin. Düğümlerin çözülmemesi için ipleri çakmak ile yakıp yapıştırın. İsterseniz bu modeli boncuk kullanmadan da yapabilirsiniz.

Boncuklu bileklik yapımı için Youtube kanalımızda yer alan videomuza da göz atabilirsiniz. Bileklik modelini beğendiyseniz sitemizde yer alan bir diğer model Yıldızlı Bileklik Yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir