Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Burun tıkanıklığı her yaşta meydana gelebilecek bir durumdur. Uzun süreli olduğunda kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkiler. Tek başına olumsuzluklarının yanı sıra bazı hastalıkların da belirtisi olarak ortaya çıkar. Bebeklerde, çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda benzer şekilde etki gösterir. Bu yazımızda ilk olarak burun tıkanıklığının nedenlerine daha sonra da burun tıkanıklığına ne iyi gelir sorusunu cevabına göz atacağız.

Makale İçeriğinde Neler Var

Burun Tıkanıklığının Nedenleri

Burun tıkanıklığının tedavisi ve önlenebilmesi için ilk olarak nedenlerinin belirlenmesi gerekir. Genel olarak burun tıkanıklığının nedenleri aşağıdaki şekildedir…

 • Burun etinde meydana gelen büyüme,
 • Nazal bölgede tümörlerin oluşması,
 • Kişinin bulunduğu ortamın aşırı tozlu ve havasız olması,
 • Alerjik etkiler polen, koku hassaslığı gibi durumlar,
 • Uyku apnesi ve ruhsal bazı hastalıklar,
 • Grip, sinüzit, nezle ve burun eğriliği,
 • Sinüs kanallarında bakteri ve virüslerin oluşması…

Yukarıdaki nedenlerin dışında bazı hastalıkların belirtisi olarak da burun tıkanıklığı görülebilir. Hastalık sebebi ile yaşanan burun tıkanıklığı daha uzun sürelidir. Uzun süredir devam eden ve geçmeyen burun tıkanıklığı sorunu yaşıyorsanız konu ile ilgili doktorlara danışmanızı öneririz.

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir

Kısa süreli burun tıkanıklığı için evde uygulanabilecek bazı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerden kendinize uygun olanını deneyebilirsiniz.

 • Burun tıkanıklığına iyi gelen yöntemlerden ilki kuru soğandır. Kuru soğanın keskin bir kokusu vardır. Keskin koku burun sinirlerini buranın nemlenmesi için uyarır. Her yaşta burun tıkanıklığı için kuru soğan koklayabilirsiniz.
 • Elma sirkesi de burun tıkanıklığı için kullanılabilir. İltihap kurutucu özelliği olan elma sirkesi, burun içindeki iltihabı da kurutur. Bir su bardağı suyun içine bir yemek kaşığı elma sirkesi koyup karıştırın. Bu karışımı burun deliklerinize çekip daha sonra sümkürün. Burun tıkanıklığınız geçene kadar bu uygulamaya devam edebilirsiniz.
 • Burun tıkanıklığı için okaliptüs yağı da kullanabilirsiniz. Bunun için temiz bir havlu üzerine 15 damla kadar okaliptüs yağı damlatın. Havluyu sıcak suyun koyup ıslatın. Fazla suyunu sıkıp bu havluyu yüzünüze koyun. Yüzünüzün her yerine denk gelecek şekilde yerleştirin. Havlu soğuyana kadar yüzünüzde durdurun.
 • Nane ya da çay ağacı yaprağı da tıkanıklık için etkilidir. İçeriklerindeki doğal asitler burun sinirlerini harekete geçirip tıkanıklığın iyileşmesini sağlar. Uygulama için bir kap içine kaynar su koyun. Kaynar suyun içine nane ya da çay ağacı yaprağı koyun. Bu suyun buharını burun deliklerinize çekin.
 • Epson tuzu da burun tıkanıklığı için kullanılabilecek bir maddedir. Uygulama için bir tencere içinde kaynar suyun içine bir avuç kadar epson tuzu dökün. Tuz eriyene kadar karıştırın. Kaynayan suyun buharını içinize çekin. Burun delikleriniz açılana kadar tuzlu suyun buharını içinize çekmeye devam edin.

Yukarıdaki burun tıkanıklığı için etkili yöntemlerden kendinize en uygun olanını belirleyip uygulayabilirsiniz. Burun tıkanıklığınız geçtikten sonra yeniden yıkanma yaşanmaması için burun tıkanıklığına neden olan etkenlerden uzak durmanız gerekir. Yazımızı beğendiyseniz Sıcak Suyun Faydaları Nelerdir yazımıza da göz atabilirsiniz. Ayrıca kendin yap videolarımız için  Youtube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir