Cilt Neden Yağlanır
Güzellik

Cilt Neden Yağlanır

Cilt en büyük organımızdır. Tüm vücudu kaplayan derimiz, farklı özelliklere sahiptir. Bazılarının cildi kuru, bazılarının yağlı, bazılarının ise karma olur. Bazı durumlarda ise kuru ya da karma ciltlerde de yağlanma meydana gelir. Bu yazımızda kısaca cilt neden yağlanır sorusunun cevabını paylaştık. Sizin de dönem dönem cildinizde yağlanma meydana geliyorsa nedenini gelin birlikte öğrenelim…

Cilt Neden Yağlanır

Cilt tipi kişilerin genlerinden gelen özellikleridir. Genel olarak anne ve babada baskın olan cilt tipi özellikleri çocuklarda da ortaya çıkar. Bunun dışında cildin yağ dengesine katkı sağlayan başka etkenler de mevcuttur. Gerektiği şekilde temizlenmeyen ciltte yağlanma oluşur. Bunun yanında kalitesiz kozmetik ürünler ile de bakım yapılan ciltte yağlanma meydana gelir. Bakım ve genlerin dışında geçici olarak da bazı sebeplerle ciltte fazla yağlanma olur. Örneğin uykusuz geçen bir gecenin sabanında cildinizde daha fazla yağ birikir. Benzer şekilde aşırı stresli durumlarda da cildin yağlanması söz konusu olur. Kadınlarda menepoz ve adet dönemlerinde de hormonların farklı çalışması ciltte yağlanma sebebi olur.

Cildin yağlanmasını önlemek için nedenlerin iyi belirlenmesi gerekir. Kullanılan makyaj ürünleri ya da kozmetik ürünler nedeni ile yağlanan cildin sorununu çözmek için ürünlerin kullanımına son vermek gerekir. Yorgunluktan dolayı yağlanan cildin sorununu çözmek içinse düzenli uyku ve dinlenme şarttır.

Cilt Yağlanmasının Etkileri

Ciltteki yağlanma, farklı yaş aralıklarında değişik sonuçlar ortaya çıkarır.

  • 30 yaşına kadar olan gençlerde yağlı cilt, sivilce ve siyah noktalara neden olur.
  • 30-50 yaş arasında cilt yağlanması, gözeneklerin genişleyip ön plana çıkmasına sebep olur. Bu yaş aralığında da zaman zaman sivilcelenme devam eder.
  • 50 yaşın üstündeki yağlı ciltte sorun ise cildin kalınlaşması, matlaşması, gözeneklerin daha da büyümesi ve sarkmadır.

Yağlı Cildin Bakımı

Yağlı ciltlerin bakımında kullanılan ürünler kadar dikkat edilmesi gereken önemli noktalar da mevcuttur. Çoğunlukla düşülen hatalardan birisi olan yağlı cildin kurutulması ilk dikkat edilmesi gereken noktadır. Yağlı cildin kurutulmasına yerine ciltteki yağ oranının dengelenmesi gerekir. Bu tür cilde sahipseniz, aşağıdaki maddelere dikkat ederek cilt bakımınızı yapmanız gerekir.

  • Yağlı cildi günde iki kez temizleyin.
  • Sabah ve akşamları cildinize önce temizleme jeli ve ardından tonik kullanın.
  • Gün içinde cildiniz aşırı parlıyorsa, salisilik asitli toniklerle temizleyin.
  • Akşam eve gelir gelmez hemen cilt temizliğinizi yapın. Cildinizin üzerinde biriken makyaj kalıntıları ve tozu uzun süre bırakmayın.
  • Yağlı ciltler için en uygun temizleyiciler, jel kıvamında olanlardır. Ciltten kolayca akan bu jeller daha derinlemesine temizlik sağlar.

Yağlı cildin bakımı ve yağlanma sebepleri hakkında yazımızı beğendiyseniz, Siyah Noktalar için Maske Tarifleri konumuza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir