Spor Bileklik Yapımı

Spor Bileklik Yapımı

Spor bileklik yapımı ile hem kendiniz hem sevdikleriniz için harika bileklikler örebilirsiniz. Son derece kolay bir şekilde hazırlanan bileklikleri floş iplerin dışında paracord bileklikleri ile de hazırlayabilirsiniz. Tek düğüm tekniği kullanılarak hazırlanan bu spor bileklik modeli, hem kadınlar, hem erkekler için idealdir. Sözü daha fazla uzatmadan bileklik yapımı detaylarına geçmek istiyoruz.

Makale İçeriğinde Neler Var

Kolay Spor Bileklik Yapımı

Kolay spor bileklik yapımı için istediğiniz ipleri kullanabilirsiniz. Ancak kalın yapılı ipler ile daha hoş bir görüntüsü olacaktır. İnce iplerle yapmak isterseniz de çok fazla yumuşak olmayan, naylonumsu ya da makrome ipleri kullanmanızı öneririz.

Spor Bileklik için Malzemeler

  • 2 mm kalınlığında floş ip;
  • Örmek için 1 metre
  • Sabit kısım için 30 cm
  • Çakmak
  • Makas

Spor Bileklik Yapımı

Bilekliği hazırlamak için ilk olarak ipleri kesin. Sonrasında sabit olacak kısa ipi bir düz zemine sabitleyin. Bunun için bant kullanabilir ya da kıskaçlar ile sabitleme yapabilirsiniz. Uzun ipi sabitlediğiniz kısa ipin altından geçirin. Klasik bir düğüm atıp sabitleyin. Sabitlediğiniz ipi 7-8 cm aşağı kadar çekin. İpin düğümünü tek tarafında sadece düğüm atacak kadar ip bırakarak yapın. Çünkü örme işlemi sadece tek taraftan yapılacak. İlk düğümü attıktan sonra uzun ipi sabit ipin üzerinden geçirin. Sabit ipin etrafından bir kere döndürüp karşı tarafta oluşan yuvarlak çemberin içinden geçirin. İpi sıkarak ilk düğümü yapın. Sonraki düğümü atmak için bu sefer uzun ipi sabit ipin altından geçirin. Yine ortadaki sabit ipin etrafından dolayıp karşı taraftaki çember içinden geçirin. İkinci düğümü attıktan sonra yine ilk düğüm gibi ipin üzerinden geçirip düğüm atın. Bu şekilde ortadaki ipin bir altından bir üzerinden geçirerek tek taraftan düğüm atarak bilekliği örmeye devam edin.

Bilekliği bileğinize göre ayarlayın. Kapama kısmı için bileğinizin çapından 2 cm kadar kısa örün. İplerin iki ucuna birer düğüm atıp fazla ipleri kesin. Kestiğiniz iplerin sökülmemesi için çakmak ile yakın. Yaktığınız yerlerin üzerine bastırarak yapıştırın.

Spor bilekliğin kapama kısmını ayarlanabilir şekilde yapmak için asansör kapama hazırlayabilirsiniz. Asansör kapama yapmak için bilekliğin iki ucunu birbirine ters, paralel şekilde yerleştirin. 15 cm kadar bir ip ile 2-3 adet kare düğüm atın. Düğümlerden kalan iplerin uçlarını kesip çakmak ile yakıp yapıştırın.

Ayarlanabilir spor bileklik yapımı detayları için kanalımızda yer alan Youtube videomuza göz atabilirsiniz. Yazımızı beğendiyseniz  sitemizde yer alan bir diğer model Yıldızlı Bileklik Yapımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Youtube

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir